NASA Çok Değerli Bir Asteroidin Peşinde


Teknonce > Astronomi > NASA Çok Değerli Bir Asteroidin Peşinde
NASA Çok Değerli Bir Asteroidin Peşinde

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) çok değerli bir asteroidin peşinde olduğunu açıkladı. Bu asteroidin değeri ise yalnızca astronomi bilimine katkılarından ibaret değil!

Asteroid 137 bin dünya değerinde!Psyche adlı asteroidin iç yapısının yüzde 90'ının demir ve nikel karışımı yüzde 10'unun ise silika olduğu tahmin ediliyor. Bu değerli yapısıyla asteroidin toplam ekonomik değeri yaklaşık 10 bin katrilyon dolar olarak hesaplanıyor. Bu da toplam dünya ekonomisinin yaklaşık 137 bin katı demek. Çok eski ve ölü bir gezegenin çekirdeği olduğu tahmin edilen bu asteroid şu anda Mars ve Jüpiter arasındaki geniş asteroid sisteminde bulunuyor. Kendi yakınlarında ve Güneş sisteminde bir çok asteroid bulunmasına rağmen Psyche'nin şimdiye kadar Güneş sisteminde bir eşine daha rastlanmadı. Bu yönüyle de kendisine çok özel bir inceleme alanı gözüyle bakılmakta.

Psyche projesinin başındaki Arizona Üniversitesi Uzay Araştırmaları Enstitüsü yetkilileri dünya ekonomisinin toplam değerinin yaklaşık 73 trilyon dolar olduğunu, gidilmesi hedeflenen 200 kilometre çapındaki asteroidin ise toplam dünya ekonomisinden çok daha değerli olduğunu belirtirken, 2023 yılında asteroide ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Öncelikli Amaç İnceleme

Yakın bir zamanda kendisinden haberdar olunan bu asteroidin ufak bir parçasını bile dünyaya getirecek bir teknolojinin henüz bulunamadığını belirten yetkililer şimdilik amacın sadece asteroide ulaşıp üzerinde incelemeler yapmak olduğunu vurguladı. Bu yolculuğun NASA'ya toplam maliyetinin ise 450 milyon doları bulacağı sanılınıyor.

Etiketler: NASA, asteroid, uzay, Psyche, değerli asteroid

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap