NASA'dan Flash Açıklama


Teknonce > Astronomi > NASA'dan Flash Açıklama
NASA'dan Flash Açıklama

Amerika Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), çok önemli bir açıklama yapacağını duyurdu. Bilim dünyası NASA'nın açıklamasına kitlenmiş durumda. NASA yeni bir Dünya mı buldu?

Amerika Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), önümüzdeki Perşembe günü çok önemli bir açıklamada bulunacağını duyurdu. NASA, yapacağı bu önemli açıklamanın Kepler teleskobundan elde edilen verilerle ilgili olduğunu belirtirken, bu teleskobun Dünya dışı yaşam ve uzaylı araştırmalarına odaklandığı biliniyor. NASA'nın yapacağı duyurunun Türkiye saatiyle Perşembe gübü 21.00’da yapılacağı belirtilirken açıklama, NASA’nın resmi internet sitesinden de canlı olarak yayınlanacak.

Kepler teleskobu, 2014'ten bu zamana kadar binlerce öte gezegen keşfetmiş, bunların 21'inin ise neredeyse Dünya boyutlarında ve yaşam koşullarının oluşmasına uygun olduğu açıklanmıştı. NASA'nın duyuracağı bu önemli keşfin, Google ile ortaklaşa yapılan çalışma sonucunda ortaya çıktığının da altı çizildi. Bilindiği gibi NASA'nın Kepler uzay teleskobu bir süredir Google destekli yapay zeka tarafından çalıştırılıyor.

Kepler Uzay Teleskobu Nedir? Kepler Uzay Teleskobu Adını Nerden Almış?

Kepler uzay teleskobu, NASA tarafından Samanyolu'ndaki Dünya benzeri gezegenleri ve olası yaşam formlarını bir ışıkölçer yardımı ile algılamaya ves tespit etmeye yönelik çalışan bir uzay teleskobudur.

Kepler misyonu NASA’nın Keşif Programı dahilinde düşük bütçeli ancak uzun zamandır oldukça başarılı işler gerçekleştirilen bir görevidir. Sistem tasarımı, görev etkinliği ve bilimsel veri çözümlemeleri NASA’nın Ames Araştırma Merkezi başkanlığında yürütülürken, görev aşaması Jet Propulsion Laboratory uçuş sistemi ise Ball Uzay ve Teknolojileri Şirketi öncülüğünde düzenlenmiş ve hazırlanmıştır.

Kepler Uzay aracı UTC[6] saat dilimine göre 7 Mart 2009 tarihinde 03:49'da Florida’daki Cape Canaveral Uzay Üssü’nden gönderildi. Uzay aracı ismini Rönesans'ta yaşamış olan ve astronomide çığır açıcı gözlemleriyle tarihe adını yazdırmış Johannes Kepler'den alır.

Modern astronominin kurucularından sayılan bilim insanı Johannes Kepler'in hayatı ve çalışmaları için  tıklayın.

Etiketler: kepler uzay teleskobu, nasa, uzayda yaşam, dünya benzeri gezegenler, nasa önemli açıklama

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap