NASA Füzyon Enerjisi Testlerine Başlıyor


Teknonce > Astronomi > NASA Füzyon Enerjisi Testlerine Başlıyor
NASA Füzyon Enerjisi Testlerine Başlıyor

NASA, gelecekte kurulacak Mars kolonileri için kullanılacak olan füzyon enerjisi teknolojisini test etmeye başlıyor. Geleceğin enerji üretim tarzı baştan aşağı farklı olabilir.

NASA'nın temel amaçlarından biri, bir gün insanları Mars'a gönderip orada kolonileşmek.Bu noktada ajansın doldurmaya çalıştığı en önemli teknik boşluklardan biri, Kızıl Gezegen'de yakıt üretimi, yaşam alanları ve diğer ekipmanları için yeterli gücün nasıl sağlanacağıdır. Bulunan yollardan biri, daha sonra elektrik enerjisine dönüştürülen ısıyı üretmek için uranyum atomlarını ayırarak çalışan küçük nükleer füzyon reaktörleri.NASA'nın teknoloji geliştirme şubesi, sistemin Las Vegas yakınlarındaki Nevada Ulusal Güvenlik Sitesi'nde gösterilmesi amacıyla Kilopower adlı bir projeyi üç yıl finanse ediyor. Testler Eylül ayında başlayacak ve Ocak 2018'de bitecek.

Temelleri 1960'lara kadar götürülen bu teknoloji ilk çıktığında, yanında başka nükleer denemeler de yer alıyordu. İlk sistem, ( radyoizotop termoelektrik jeneratörler veya RTG'ler) plütonyum gibi bir radyoaktif elementin doğal çürümesinden çıkan ısıyı kullanıyordu. RTG'ler şu anda Mars'ı araştıran Curiosity dahil birçok uzay aracına enerji sağlamak için kullanılmaya devam ediyor. 

SNAP altında geliştirilen ikinci teknoloji bir atom bölücü fisyon reaktörü idi. NASA, SNAP'ten bu yana geçen 50 yılda birçok nükleer güç teknolojini finanse etti. Ancak finansal, siyasi ve teknik konular bu teknolojinin ilerlemesini engelledi. Üç yıl önce ajans, mevcut mali yılın sonunda 30 Eylül 2017'ye kadar küçük bir fisyon reaktörü kurma ve test etme amacıyla Kilopower'e destek verdi. Proje yaklaşık 15 milyon dolara mal oluyor.

NASA'nın Cleveland'daki Glenn Araştırma Merkezi'ndeki enerji ve enerji depolama teknolojisi tasarımını denetleyen Lee Mason, "1960'lı yılların SNAP programından bu yana kullanılabilecek bir fisyon reaktörünü ilk kez kullanacağız" dedi. Eylül ayındaki testler Kilopower'ın tasarım ve performansını test etmek için tasarlandı. Bunun ardından NASA, Mars ya da başka yerlerde test etmek için daha gelişmiş bir sistem geliştirmeye de hazır olacak.

Yaklaşık 1.9 metre boyunda olan test reaktörü, 1 kilowatt'a kadar elektrik enerjisi üretmek üzere tasarland. Ancak testlerin maliyetlerini düşürmek için test ünitesi tarafından üretilen enerjiyi dönüştürmek için cihazlar şimdilik tam kullanıma sokulmayacak. Bu testlerde sistemin nasıl kurulacağı tam olarak belirlendikten sonra, reaktörlerin Mars'a kurulması için çalışmalar başlatılacak. Bu reaktörlerin 40 Watt'a kadar enerji sağlayabileceği tahmin ediliyor. 

Etiketler: NASA, nasa füzyon enerjisi, nasa mars koloni, mars, curiosity

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap