NASA Güneşe Dokunacak!


Teknonce > Astronomi > NASA Güneşe Dokunacak!
NASA Güneşe Dokunacak!

NASA, 2018 yılında gerçekleştirmeyi düşündüğü bir planın ayrıntılarını açıkladı. Hedef, Güneş'le en yakın teması sağlamak.

Görev için Parker Solar Probe adlı uzay aracını yetkilendiren NASA, Güneş'in amosferini incelemeyi hedefliyor. Uzay aracının yakınlaşacağı mesafede maruz kalacağı sıcaklık ise 1400 derece. Bugüne kadar Parker Solar Probe adıyla anılan uzay aracının ise bu misyondaki adı Eugene Parker olacak. Eugene Parker 1958 yılında güneşin plazma parçacıklarını uzaya saçtığı teorisini geliştiren astronom olarak tarihe geçmiş bir isim. Bu misyonun ayrı bir önemi de hayatta olan bir astronomun adının bir misyonda ilk kez kullanılıyor olması. Düzenlenen basın toplantısında Parker "Böylesi kahramanca bir bilimsel uzay göreviyle bağlantı kurmaktan büyük onur duyuyorum" dedi. 

Uzay aracı, Güneş'in atmosferi olarak da bilinen koronayı incelemek üzere gönderilecek. Güneş'e çapının yaklaşık beş katı kadar yaklaştırılması hedeflenen uzay aracı Güneş'in nasıl ısındığının ipuçlarını arayacak. Yakınlaşmanın bazı bölümlerinde sıcaklık 5000 dereceye kadar yükselecek. Araştırmanın bir diğer sorusu da dış katmanların neden iç katmanlardan daha sıcak olduğu. NASA, yıllardır üzerinde çok sayıda teori geliştirilen ancak bir türlü çözülemeyen bu gizeme artık kesin ve bilimsel bir yanıt bulmayı hedefliyor. 

Güneş rüzgarı olarak da bilinen ve elektron, proton ve alfa parçacıkları saçan koronadaki her eylem, Dünya üzerindeki yaşamı da etkiliyor. Dolayısıyla bu katmanda gerçekleştirilecek çalışmalar ve elde edilecek her veri, Dünya'nın da oluşum ve gelişim süreçlerine dair bilim insanlarına birçok ipucu sağlayacak. 

Bu misyonun ayrı bir önemi de ilk defa böylesi zorlu bir göreve çıkılıyor olması. Şimdiye kadar hiçbir uzay aracı bu denli yüksek sıcaklık ve radyasyona maruz kalmadı. Eğer görev planlandığı gibi yürütülebilirse, Parker Solar Probe bir yıldıza en çok yaklaşan ilk uzay aracı olacak.

1,5 milyar dolarlık maliyeti olan Parker Solar Probe misyonu 31 Temmuz 2018'de Florida'da yer alan Kennedy Uzay Merkezi'ndeki United Launch Alliance Delta IV üssünden başlatılacak. Ardından gelen yedi yıl boyunca Parker Solar Probe'un Güneş'e 24 yakın uçuş gerçekleştirmesi hedefleniyor.  İleri teknoloji karbon-kompozit malzemeden yapılmış olan uzay aracının dış duvarının kalınlığı ise 2.3 metre. Aracın veri toplayan bölmeleri ise bu kalınlığın altında neredeyse oda sıcaklığında çalışacak. Eğer görev başarıyla sonuçlanırsa, Güneş'e dair çok önemli ve cevabı bilinmeyen soruların en azından bir kısmına yanıt bulunmuş olacak.

Etiketler: Güneş, Parker Solar Probe, Nasa, Eugene Parker, güneşin sıcaklığı, uzay aracı, astronomi, güneş rüzgarı, korona

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap