NASA'nın Kayıp Uydusundan Sinyal Alındı


Teknonce > Astronomi > NASA'nın Kayıp Uydusundan Sinyal Alındı
NASA'nın Kayıp Uydusundan Sinyal Alındı

NASA'nın 2000 yılında uzaya gönderdiği ve 2005 yılında da sinyalini kaybettiğini açıkladığı uydu, yeniden sinyal göndermeye başladı. Peki İmage adlı uydu sinyal göndermeyi neden kesti? İmage'in uzaydaki görevi neydi? İşte ayrıntılar...

Hatırlanacağı gibi bir süre önce uzaya gönderilen ve Amerika'nın gizli bir silahını taşıdığı iddia edilen Zuma uzay aracından artık sinyal alınamadığı ve kaybolduğu açıklanmıştı. (Zuma hakkında bilgi için tıklayın.) Bu haberin ardından gizli uyduları araştıran Scott Tilley adlı bir araştırmacı, Zuma'yı bulmak için çalışmalara başladı. Ancak Tilley'in çalışmaları sonucunda hiç beklenmedik bir şey oldu.NASA'nın 2000 yılında uzaya gönderdiği ve 2005 yılında sinyalleri kaybettiğini açıkladığı uydusu İmage Tilley'in radarına yakalandı. Tilley Zuma'yı ararken, oldukça net bir sinyal yakaladı ve bu sinyallerin İmage adlı uyduya ait olduğunu belirledi. İlk başta, İmage'in gözden çıkarıldığını bildiği için, bu sinyallerin üzerinde çok durmadı ancak sonradan İmage'in aktif olarak veri ilettiğini farketti. NASA Tilley'in bu buluşundan haberdar ancak İmage uydusuna dair bir gelecek planının olup olmadığı henüz açıklanmış değil.

İmage'in uzaydaki görevi neydi?

İmage'in NASA tarafından uzaya gönderilme amacı, Dünya'nın manyetosferini incelemekti. Nitekim 5 yıl boyunca Dünya'nın manyetik alan çizgileri boyunca hareket eden yüklü parçacıkların üç boyutlu bir haritasını oluşturdu. Uyduyla iletişim kesildikten sonra NASA, İmage'in zaten tek seferlik olarak tasarlandığını ve kurtarılmaya çalışılmayacağı açıklandı. 

İmage'in sorununun ise elektrik kesintisi olduğu kaydedildi. Uydunun üzerindeki panellerin bir şekilde Güneş ışığıyla etkileşimi kesilmiş ve kendini şarj edememişti. Bundan dolayı da sistemleri kapanmıştı. Ancak sonradan, belki bir Güneş tutulması sırasında, İmage az da olsa bir enerji elde etmeye başladı ve minimum düzeyde çalışacak şekilde sistemlerini yeniden aktive etti. Şu anda uydunun üzerindeki altı ölçüm cihazından yalnızca bir ya da birkaçı çalışıyor. Şimdilik İmage ölçüm yapamasa da önceden kaydettiği verileri iletmeye devam ediyor.

Ancak NASA bu uydudan beklentilerini kesmiş gibi. Biz de basına yansıyan bu haberle birlikte uydu çöplüğüne dönen Dünya yörüngesinde başıboş bırakılmış bir uydunun da İmage olduğunu öğrenmiş olduk.

Etiketler: nasa, image, uydu, uzay

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap