NASA'nın Yayınladığı Mars'taki Gizemli Küre Nedir?


Teknonce > Astronomi > NASA'nın Yayınladığı Mars'taki Gizemli Küre Nedir?
NASA'nın Yayınladığı Mars'taki Gizemli Küre Nedir?

NASA'nın Mars yüzeyinden yayınlanan son fotoğraflarında düzgün biçimli bir küre dikkatlerden kaçmadı. Kürenin bir benzerinin Dünya'da da olduğu açıklamasından sonra ise tartışmalar yeniden alevlendi!

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA)'nın insansız keşif aracı, Kızıl Gezegen'den yeni görüntüler iletmeye devam ediyor. Mars'taki araştırmalarına devam eden NASA'nın yayınladığı son fotoğraflardan birinden düzgün biçimli küre şeklindeki bir cismin belirlenmesi Kızıl Gezegen ile ilgili tartışmaları yeniden arttırdı.Mars’taki kaşif araçlardan yeni gelen fotoğraflar oldukça dikkat çekici. Arkeolojik kalıntılara bakıldığında Dünya yüzeyinde de eski çağlardan kaldıkları bilinen ve nasıl yapıldıklarına dair sırları henüz çözülemeyen büyük metal küreler var. Dünya'daki kürelerin bir benzerleri de Mars'tan gelen son fotoğraflarda göze çarptı. 

Bugüne kadar Mars'tan çok sayıda fotoğraf geldi ve bunların bir kısmı photoshop programlarıyla değiştirilerek internette birçok söylentiye yol açtı. Ardından da tüm bu fotoğraflar unutuldu gitti. Ancak bu seferki görüntüler doğrudan NASA'nın kendi sitesinden yayınladığı fotoğraflar ve görüntülerde de dikkat çeken ayrıntılar var.

Doğrudan NASA’nın JPL projesinin internet sitesinden yayınlanan bu fotoğrafların renklendirme işlemleri de yine NASA çalışanları tarafından yapılıyor. Bilindiği gibi uzaydan gelen fotoğraflar tek parça halinde gelmiyor. Zaman içinde yavaş yavaş gelen görüntülerin parçaları çalışanlar tarafından birleştirilip anlamlı görüntüler haline geliyor. Görüntülerin bu şekilde gelmesinin sebebi ise aradaki uzun mesafe

Dünya'da da Benzeri Var!

Görüntülerdeki kürenin benzerleri geçtiğimiz yıllarda da Dünya'da bulunmuştu ve yapılan çalışmalar sonucunda bu biçimli taş ve metal kürelerin eski çağlardan kaldıkları açıklanmıştı. Bosna'da bulunan ve hala olduğu yerden taşınmayan fotoğraftaki kürenin benzerlerinin Uzak Doğu ve Dünya'nın farklı bölgelerinde bulunduğuna dair söylentiler bulunsa da fotoğrafları mevcut değil. Anlaşılan o ki komplo teorisyenlerine yeni bir tartışma malzemesi daha sunulmuş oldu. Uzaylılar ve uzayda yaşam tartışmaları bir kere daha yükselecek gibi görünüyor.

Etiketler: nasa mars görüntüleri, nasa mars, marstaki gizemli küre,uzayda yaşam

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap