NASA'nın 2018 Bütçesi Açıklandı


Teknonce > Astronomi > NASA'nın 2018 Bütçesi Açıklandı
NASA'nın 2018 Bütçesi Açıklandı

NASA'nın yönetici kadrosundan Robert Lightfoot, düzenlediği basın açıklamasında 2018 yılı için Beyaz Saray'dan alınan bütçeyi açıkladı. Yeni açıklanan bütçe geçen senenin altında.

Buna rağmen yapılan açıklama sırasında yöneticilerin yeni bütçeden memnun oldukları gözlendi. Ülke genelinde diğer bazı kurumların kesintilerinin yanında %0.8'lik bir kesintiyi ılımlı karşılayan NASA yöneticileri bu durumu Beyaz Saray'ın NASA'ya desteğinin devamı olarak yorumladılar.Önümüzdeki sene için 19.1 Milyar Dolar olarak öngörülen ödenek, onaylanmasının ardından kesinleşecek. Henüz onaylanmamış olsa da bu miktarın resmi makamlarca kabul edileceğine kesin gözüyle bakılıyor. 

Bununla birlikte gerçekleşen kesintiler, bazı projelerin yavaşlatılması olarak da yorumlanıyor. Asteroid yönlendirme misyonu ve yaşanabilir yeni Dünya'lar keşfetme hedefleri yeni bütçede zayıflatılacak ilk kısımlar olarak gösteriliyor. Lightfoot konuşmasında "Yapmak istediğimiz her şeyi yapamayız, ancak çok şey yapabiliriz." dedi. 

Konuşmasının devamında NASA'nın şu anda yürütmüş olduğu çalışmalarla ilgili olumlu değerlendirmeler ve iyi dileklerde bulunan Lightfoot, Orion ve SLS ile ilgili geliştirme çalışmalarının sonlandırılmasıyla mevcut bütçenin bile fazla gelebileceğini savundu.

Bununla birlikte yeni bütçe önerisine göre Plankton, Aerosol, Bulut, Okyanus Ekosistemi (PACE) uydusu dahil olmak üzere birçok bilim programı için de finansman kesintisi düşünülüyor. 

Trump yönetiminin yenilenebilir enerji gibi çeşitli projelerde de sorunlar çıkardığı biliniyor. Resmi kurumlardan karşıt bir ses medyada çok yükselmese de özellikle bilimsel çalışmalarda yapılan kesintiler çeşitli projelerin askıya alınması sonucunu doğurabilir. İlerleyen yıllarda bu gibi durumların sonlanmasını ve bilimsel araştırmalara ayrılan bütçelerdeki düşüşlerin durdurulmasını temenni ediyoruz. 

Etiketler: nasa bütçesi, nasa araştırmaları, bilimsel çalışmalar, trump, yenilenebilir enerji, nasa bütçe kesintisi, nasa 2018 bütçesi

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap