NASA Sondaj Roketi Fırlatmasını 11. Kez İptal Etti


Teknonce > Astronomi > NASA Sondaj Roketi Fırlatmasını 11. Kez İptal Etti
NASA Sondaj Roketi Fırlatmasını 11. Kez İptal Etti

NASA'nın Terrier İmproved Malamute isimli fırlatma anının heyecanla beklendiği sondaj roketinin fırlatma tarihi bir kez daha ertelendi.

NASA'nın Virginia'dan fırlatmayı planladığı sondaj roketi bir türlü göreve çıkamadı. Daha önceden 31 Mayıs tarihinde fırlatma tarihi belirlenen ancak çeşitli sebeplerden ötürü fırlatılamayan roket için NASA fırlatma tarihinin süresiz olarak ertelendiği haberi geldi.Fırlatılmasının merakla beklenmesinin sebebi de 'parçacık' hareketlerinin izlenmesi amacıyla kullanılacak roketin fırlatılmasından sonra ilk 5 dakika içerisinde Kuzey Karolina New York arasındaki bölgede kırmızı, yeşil, mavi renkli bulutların görüneceği düşüncesiydi. Astronomi meraklısı birçok kişinin merakla beklediği çalışmanın bir türlü gerçekleştirilememesi biraz tepkiye yol açmış gibi görünüyor.

İlk olarak 31 Mayıs olarak belirlenen fırlatma tarihinin bugüne kadar özellikle olumsuz hava koşulları nedeniyle gerçekleştirilemediğine dair NASA'nın twitter hesabından açıklamalar geliyor. Bu zamana kadar belirlenen farklı fırlatma tarihlerinin de belirlenip uygulanamamasının gerekçesi olarak da hava koşulları gösteriliyor. En son fırlatmanın gerçekleşmemesiyle beraber bu roketin fırlatılması 11. kez ertelenmiş oldu.

Süresiz olarak ertelendiği duyurulan sondaj roketinin fırlatılmasının gerçekleşip gerçekleşmeyeceği astronomi meraklıları tarafından ve bilim çevrelerince merakla bekleniyor. İlerleyen zamanlarda yeni bir fırlatma tarihinin belirlenmesi olası gözüküyor.

Etiketler: NASA, wallops island, rocket launch, roket fırlatma, sondaj roketi, hava parçacık hareketi, virginia roket fırlatma

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap