Nasreddin Hocanın Hayatı Kısaca


Teknonce > Hayata Dair > Nasreddin Hocanın Hayatı Kısaca
Nasreddin Hocanın Hayatı Kısaca

Nasreddin Hoca kimdir? Nasreddin Hoca'nın hayatı kısaca. Türk mizahının önemli isimlerinden Nasreddin Hoca'yla ilgili merak edilenleri kısa ve öz şekilde sizler için derledik.

Nasreddin Hoca'nın Hayatı Kısaca. Nasreddin Hoca Kimdir?

Gerçekte yaşayıp yaşamadığına dair tam emin olunamasa da yaşadığına ve gerçek bir kişi olduğuna dair belgeler de bulunmaktadır. Bunlara göre Nasreddin Hoca 1208 yılında Abdullah ve Sıdıka'nın oğlu olarak Hortu'da dünyaya gelmiştir. Burada temel eğitimini gördükten sonra Sivrihisar'da medrese eğitimi görmüş, babasının ölümünden sonra köyüne dönerek köy imamlığını üstlenmiştir.Bir süre sonra Akşehir'e göçen Nasreddin Hoca Mahmûd-ı Hayrânî'nin dervişi olarak Mevlevîlik, Yesevîlik veya Rufâilik yoluna mensup olmuştur. Akşehir'de mülki görevler üstlenen ve aynı zamanda Akşehir çevresindeki yörelerde de kısa süreli bulunduğu düşülen Nasreddin Hoca 1284'te yine Akşehir'de ölerek günümüzdeki Nasreddin Hoca Türbesi'ne gömülmüştür.

Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi Nasreddin Hoca'nın gerçekte yaşayıp yaşamadığına dair tartışmalar hala devam etmektedir. Elimizdeki bilgilere Nasreddin Hoca'nın hayatı kısaca yukarıdaki gibidir. Yaşadığına dair en önemli delillerden biri  Sinan Paşa'nın soy ağacında geçmesidir. Bu soy ağacına göre Sinan Paşa Nasreddin Hoca'nın altıncı göbekten torunudur.

Mevlana ile tanışıp dostluk kurduğu da rivayetler arasındadır. Bir dönem Nakşibendi olduğuna yönelik de rivayetler bulunmaktadır. Kadılık ya da kadı naipliği gibi görevlerde bulunup muhtemelen Kayseri, Ankara, Afyonkarahisar, Kütahya, Bilecik gibi çevre yerleşim yerlerinde de bulunmuştur.

Nasreddin Hoca'nın hayatı kısa ve öz şekilde yukarıdaki gibidir.

Etiketler: nasreddin hoca kimdir kısaca, nasreddin hoca hayatı kısa ve öz

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap