Nicolas Conte Kimdir ve Neyi Bulmuştur? Nicolas Conte Kısaca Hayatı


Teknonce > Teknoloji > Nicolas Conte Kimdir ve Neyi Bulmuştur? Nicolas Conte Kısaca Hayatı
Nicolas Conte Kimdir ve Neyi Bulmuştur? Nicolas Conte Kısaca Hayatı

Nicolas Conte'nin icadının ilgili olduğu alan nedir? Nicolas Conte neyi bulmuştur? Nicolas Conte kimdir? İşte Nicolas Conte'nin kısaca hayatı...

Nicolas Conte Kimdir? Nicolas Conte'nin Kısaca Hayatı

4 Ağustos 1755'te dünyaya gelen Nicolas Jacques Conte, Sees yakınlarındaki Aunou-sur-Orne'de, fakir bir çiftçi ailenin üyesi olarak doğdu. 14 yaşındayken, Sees yakınlarında, çiftçilere hizmet veren bir hastanede yaptığı çalışmalarla resim yeteneğini daha o yaşlardan gösterdi. Ancak Conte'nin ününün tüm dünyaya yayılması, bu yeteneğiyle olmadı. Her ne kadar başarılı bir ressam olsa da, icadı bütün dünyada belki hala en çok kullanılan ürünler arasında.Resim kabiliyeti farkedildikten sonra, bir süre portre resimler yaparak geçimini sağladı. Bu sırada da Conte, bilimsel araştırmalarına başlamış, özellikle mekanik alanında çalışmalarını yoğunlaştırmıştı. Büyük icadından önce, bu dönemlerde bir hidrolik makine yaptı. 

Bonaparte tarafından Mısır seferi sırasında rütbeli olarak yer almak üzere savaşa çağrıldı. Burada da hareket ilkin başarılı gitti. Conte'de çalışmalarını devam ettiriyordu. Ancak daha sonra çıkan bir isyanda buradaki bütün çalışmaları zarar gördü.

Bu dönemde savaş ya da ziyaret için gittiği her ülkede halkın kalkınması için çalışmalar yürüttü. Basit yel değirmenlerinden madeni para üretimine varıncaya kadar birçok işin başında durdu ve bu işlerin yürütülmesi için de çeşitli aletler geliştirdi. Kendisinin bu etkinlikleri sayesinde Fransız birlikleri de lojistik anlamda oldukça güçlü bir konuma gelmeye başladı.

Rivayetlere göre Nicolas Conte o kadar yetenekliydi ki, gittikleri bölgelerde ihtiyaçları olan ne varsa o işi hızlı bir şekilde halledebiliyordu. Bir iş yapılması gerekiyor ve bu iş mekanikle halledilebiliyorsa, hemen bir makine tasarlıyor ve bunu da mümkün en kısa sürede yapıyordu. 

1802'de Fransa'ya döndü ve burada da devletle temasını sürdürüp çeşitli görevler üstlendi. Nicolas Conte 1805'te Paris'de hayatını kaybetti.

Nicolas Conte Neyi İcat Etti? Kurşun Kalemin İcadı 

Nicolas Conte'nin bilinen en önemli icadı kurşun kalemdir. Nicolas Conte, ilk suni kurşun kalemi icat etti ve kurduğu fabrikada bunun üretilip yaygınlaşmasını sağladı. Aslında kendisine bu icadı yaptıran da yine bir bakıma yokluk ve bu yokluktan doğan ihtiyaçtır. O dönemde Fransa'nın İngiltere'yle yaşadığı gerginlik, bazı ürünlere ulaşımı zorlaştırdı. Kurşun kalemin bulunuş hikayesi de böyle başladı.

Kendisinden önce doğal maddelerle üretilen kurşun kalemler zaten kullanılıyordu. Ancak bu abluka döneminde Nicolas Conte, kurşun kalemin üretilmesi için gereken malzemeye erişemeyince farklı bir yolla üretmeyi denedi. O zamana kadar kurşun kalemlerin üretiminde, İngiliz Cumberland’ından gelen grafitten yapılma bir kalem içi kullanılıyordu. Fransa'daki Alp dağlarında bulunan grafit yatakları ise yeterince zengin değildi. Conte, bu az miktardaki grafiti toz hâline getirip ve kille karıştırmayı düşündü. Bu fikrinde de başarılı oldu. Çalışmalarından sonra Nicolas Conte, bugün kullanılan kurşun kalemi icat etti.

Robert Boyle'nin hayatı ve çalışmaları için tıklayın.

Etiketler: nicolas conte neyi buldu, nicolas conte kısaca hayatı, nicolas contenin icadının ilgili olduğu alan, kurşun kalemin buluş hikayesi

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(4)

 1. arda samet
  18.02.2019 17:24

  çook kısa

  ASUDE
  08.01.2019 22:48

  GERÇEKTEN ÇOK KISA ALKIŞLIYORUZ SAĞOL FAZLA BİLGİ AMA BİRAZ DAHA KISA OLAYDI DAHA İYİYDİ

  seno sumeyye
  17.03.2018 18:19

  TEŞEKKÜRLER ☺☺☺☺

  Kaanerben
  14.03.2018 16:54

  Neki bu

Yorum Yap