Nicolaus Kopernik (Copernicus) Kimdir ve Neyi Bulmuştur?


Teknonce > Astronomi > Nicolaus Kopernik (Copernicus) Kimdir ve Neyi Bulmuştur?
Nicolaus Kopernik (Copernicus) Kimdir ve Neyi Bulmuştur?

Rönesans'ın çığır açan bilim insanı Nicolaus Kopernik (Copernicus) kimdir ve neyi bulmuştur? Kopernik buluşları nelerdir? İşte kısaca Nicolaus Kopernik'in (Copernicus) hayatı, bilime katkıları.

Nicolaus Kopernik Kimdir? Nicolaus Kopernik'in (Copernicus) Hayatı

Kopernik, 19 Şubat 1473'te Polonya Krallığında bir bölge olan Royal Prussia'da dünyaya gelmiş ve yaşamı da burada sona ermiştir. Kilise hukuku üzerine doktorası olan bilim insanı birçok alanda kendini geliştirmiş ve uzmanlaşmıştır. Rönesans'ın diğer bilim insanlarında olduğu gibi Kopernik de renkli ve çoklu bir bilgi birikimine sahiptir. Diploması olmamasına karşın tıp alanında bilgili, diplomasi alanında kalifiye,fizik,astronomi ve matematiğe ilgili ve bunlarla birlikte vali olan Kopernik çok sayıda da yabancı dil bilmekteydi.Dört çocuklu bir ailenin en küçük üyesi olan Kopernik'in ailesinde rahip ve rahibelik de oldukça yaygındı. Kopernik hayatı boyunca hiç evlenmemiştir.

1492 yılında Krakov'da bir okulda eğitim alarak matematik ve astronomi alanlarında uzmanlaştı. 1494 yılında evine dönen Kopernik, başpiskopos olan amcasının etkisiyle dini eğitim almak üzere İtalya'ya gitti. İtalya'da bir gökbilimci olan Domenico Noworra ile birlikte çalışmalar yaptı ve bu çalışmalar onun astronomi bilgisinin hızla gelişmesi ve olgunlaşmasına katkı sağladı.

1497'de doğduğu şehre dönen Kopernik kilisede göreve başlasa da bu süreç çok uzun sürmedi. 1501 yılında, hukuk fakültesini daha bitirmemişken, tıp eğitimi almak üzere tekrar İtalya'ya gitti. Bir yandan da teorik çalışmalarını sürdürmeye devam ediyordu. 1503 sonbaharında ise yeniden memleketine döndü.

1542 yılında beyin kanaması ve bunu takiben felç geçiren Kopernik, 24 Mayıs 1543'te, 70 yaşındayken, hayatını kaybetmiştir.

Kopernik'in Buluşları (Kopernik'in Bilime Katkıları)

Nicolaus Kopernik'in bilimsel gelişmelere en büyük katkısı, Güneş merkezli sistemi keşfidir. Bilindiği gibi eskiden insanlar, Dünya'nın Güneş'in etrafında döndüğüne değil, Güneş dahil diğer tüm gök cisimlerinin Dünya'nın etrafında döndüğüne inanıyorlardı. (Batlamyus'un Dünya merkezli teorisi için tıklayın.) Güneş Sistemi'mizin merkezinde Güneş'in olduğu ve diğer gezegenlerin de Güneş'in etrafında döndüğü henüz bilinmiyordu. Heliosentrik (güneş merkezli) yaklaşım bu keşiften sonra Kopernik teorisi olarak da anılmıştır.

Kopernik'in evrene bakış açımızda böyle bir değişiklik doğurması ise yüzlerce yıldır Kopernik Devrimi olarak anılmaktadır. Gerçekten de Dünya merkezci sistemi reddedip Güneş merkezli sistemin ortaya konulması bilim tarihinde devrim sayılabilecek gelişmelerden biridir.

Modern astronominin kurucusu kabul edilen Kopernik, Güneş merkezli sistemini ancak ömrünün sonuna doğru açıklayabilmiştir. Çünkü Dünya merkezci sistem o dönemde o kadar güçlüdür ki; kilise bu fikri resmi görüşleri arasında tutmakta ve karşı çıkanları da küfürle itham etmektedir. Nitekim Giordano Bruno'nun yakılması ve Galilei'nin yıllarca hapis yatmasının sebebi de Güneş merkezli sistemi savunmalarıdır. (Galile'nin hayatı, fikirleri ve buluşları için tıklayın.)

Kopernik Güneş merkezli sistemi, en önemli eseri kabul edilen De revolutionibus orbium coelestium'da açıklamıştır. Kopernik'le birlikte yıllardır süregelen Batlamyus'un Dünya merkezli sistemi de sallanmaya ve Kopernik'ten sonra gelen diğer bilim insanları tarafından da sorgulanmaya başlandı. Bundan sonra Kopernik devrimi, Rönesans'ın her yerinde kendini hissettirmeye başlayarak yeni atılımların önünü açtı.

Etiketler: kopernik hayatı kısaca, nicolaus kopernik buluşları, nicolaus kopernik kimdir neyi bulmuştur, kopernik kimdir kısaca, kopernik devrimi

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(1)

  1. Ahmet sekerkarar
    30.12.2017 22:11

    Sayenizde ödevimi yaptım elinize sağlık

Yorum Yap