Niels Bohr Kimdir? Niels Bohr'un Hayatı


Teknonce > Bilim > Niels Bohr Kimdir? Niels Bohr'un Hayatı
Niels Bohr Kimdir? Niels Bohr'un Hayatı

Nobel ödüllü Danimarkalı fizikçi Niels Bohr kimdir? Niels Bohr'un fiziğe katkıları nelerdir? İşte Niels Bohr'un hayatı...

Niels Bohr Kimdir? Niels Bohr Fiziğe Katkıları ve Hayatı

Niels Bohr, 9 Ekim 1885 tarihinde Kopenhag, Danimarka'da dünyaya gelmiştir. Kopenhag Üniversitesi'ne giren Niels Bohr, 1911 yılında fizik bölümünde yüksek lisansı tamamlamıştır. Daha sonra doktorasını yapmıştır. Niels Bohr 1910’da metallerin elektron teorisi üzerine hazırladığı teziyle doktorasını aldıktan sonra Carlsberg bira fabrikalarının verdiği bir bursla Cambridge Üniversitesi’ne J.J. Thompson’un laboratuvarına gitmiştir. Orada birkaç ay kaldıktan sonra Manchester Üniversitesi’nde Ernest Rutherford’un yanına geçmiştir.1912 yılında Danimarka’ya dönen Niels Bohr, kendi adıyla bilinen atom modelini inşa ederek kuantum fiziğinde önemli bir adım atmıştır. Kuantum fiziği ile klasik fizik arasındaki ilişkinin ne olacağı üstüne düşünmüştür. 1916’da fizik profesörü olarak Kopenhang Üniversitesi’ne dönmüştür. Kuantum kuramının atom yapısının belirlenmesinde ilk kez kendi adıyla anılan atom modelini oluşturmuş ve kuantum fiziğinin gelişmesinde 50 yıla yakın bir süre öncü rol oynamıştır. Ayrıca atom çekirdeğinin “sıvı damlacığı modeli”ni geliştirmiştir.

Kopenhag Teorik Fizik Enstitüsü başkanlığına getirilen Bohr, Atomların yapısı ve onlardan yayılan ışınım üzerine yaptığı çalışmalar için 1922’de Nobel Ödülü’nü almıştır. Bohr’un kuantum mekaniği yorumu (Kopenhag yorumu) bu sıralarda bulunmuştur. Niels Bohr 2. Dünya Savaşı’nda Daniamarka Almanlar tarafından işgal edilene kadar enstitüsünün başında kalmıştır.

İşgalden biraz önce 1943’te İsveç’e kaçarak oradan ABD’ye geçmiş ve New Mexico’daki Los Alamos’ta atom bombası projesine katılmıştır. Atom bombasının geliştirilmesine katkıda bulunmuş ancak savaş biter bitmez Danimarka’ya dönmüştür. Atom bombasının kullanımı ve yaygınlaşmasının önlenebilmesi için çalışmıştır. Savaştan sonra,atom enerjisinin barışçı kullanımının geliştirilmesini içeren kararını, birçok insani yayın organında açıklamıştır. 

Niels Bohr, 18 Kasım 1962 tarihinde Kopenhag, Danimarka'da hayatını kaybetmiştir. 

Etiketler: niels bohr kimdir, niels bohr hayatı, niels bohr fiziğe katkıları

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(1)

  1. Yalçın
    02.12.2019 00:35

    Araştırmanız benim için çok yararlı oldu teşekkürler.

Yorum Yap