Nikola Tesla'nın Hayatı ve İcatları


Teknonce > Bilim > Nikola Tesla'nın Hayatı ve İcatları
Nikola Tesla'nın Hayatı ve İcatları

Birçok kişi tarafından zamanının ötesinde bir bilim insanı olarak nitelenen Nikola Tesla'nın hayatı ve buluşlarını sizler için derledik. Nikola Tesla kimdir ve icatları nelerdir?

Nicola Tesla Kimdir? Nicola Tesla'nın Kısaca Hayatı

10 Temmuz 1856'da, Sırbistan’ın Smiljan kasabasında dünyaya gelen Nikola Tesla'nın babası, inançlarına bağlı ve mütevazi bir hayat tarzını benimseyen bir papazdır. Annesi ise okuma yazma bilmemesine karşın evde küçük aletler tasarlayan zeki bir kadındır. Babası, Nikola Tesla'nın kendisi gibi bir papaz olmasını istese de annesi, onun yeteneklerinin farkında olduğu için, buna karşı çıkar. Nikola Tesla ise kararını vermiştir ve mühendis olmak istemektedir. Öğrenim hayatına Graz'daki Politeknik okulu'nda başlayan Nikola, fizik ve matematik alanlarında bilgisini kısa sürede ve hızla arttırır. Kendisinden başka beş kardeşi daha olan dahi çocuk, 12 yaşındayken ağabeyini kaybeder ve bu durum psikolojisinde derin bir yara bırakır. Bu dönemden sonra gösterdiği belirtilerden hareketle kendisine şizofreni tanısı konur.

Graz‘daki eğitimiyle elektrik üzerine bilgisini arttıran Tesla, üçüncü sınıfta okulu bırakır. Tesla yaşadığı psikolojik sorunlar nedeniyle ailesini de terk eder ve bir oto mühendislik firmasında çalışmaya başlar. Nicola Tesla hayatının bu döneminde yaşadığı psikolojik sorunları atlatınca, babasının da isteği üzerine, Prag'da bulunan Charles Ferdinand Üniversitesi‘nde eğitime başlar.

Bu dönem Tesla'nın öğrenim hayatındaki en verimli dönemlerden biridir. Buradayken, yabancı dillerde teknik yapıtları okuyabilmek için, yabancı dil kurslarına giden Nicola Tesla, anadili olan Sırpça ve ailece bildikleri Almancaya ek olarak İngilizce, Fransızca ve İtalyancayı da öğrenir. Ancak üniversite eğitimi de babasının ölümü üzerine yarım kalır. 

1882 yılında Paris‘e yerleşen Tesla, Continental Edison firmasında işe girer. Bu da Thomas Edison‘un sahibi olduğu şirkettir. Tesla burada akım motorları ve dinamolar ile ilgili bilgilerini geliştirir. Buradaki gelişimi sayesinde buluşlarına başlayan bilim insanının ilk icadı da burada tasarladığı regüle edici kontrol cihazlarıdır.  Bunun ardından Tesla, indiksüyon motorları üzerinde de çalışmaya başlar ve dönen manyetik alanlara olan ilgisi artar.

Nicola Tesla 7 Ocak 1943 tarihinde kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetmiştir. 

Nicola Tesla'nın İcatları

Aslına bakılırsa, Nikola Tesla'nın onlarca icat ve buluşunu sıralamak hiç de kolay değil. Özellikle yazının en sonundaki deneyi okuduktan sonra Tesla'nın ne kadar büyük bir deha olduğuna siz de inanacaksınız. Ancak bize göre öncesindekiler de zaten Tesla'nın dahi kişiliğini ortaya koymaktadır. Ancak Philedelpia Deneyi'nin sırrı hala çözülebilmiş değil.

Öncelikle Tesla, Edison'un yanında çalışırken regülatörü icat etmiştir. 

Doğru akımla çalışan jeneratörlerin verimsiz olduğunu düşünen Tesla, alternatif akımla ilgili görüşlerini Edison'a açar ancak Edison kendisine "gereksiz teoriler" ile vakit kaybetmemesini söyler. Daha sonraları Tesla, tüm alternatif akım elektrik sistemlerini tasarlamıştır. 

Hidroelektrik Santralleri

Nicola Tesla sözlerinden en çok akıllarda kalanlarından biri "Güç elde etmek için Niagara Şelalesini kullanacağım." olmuştur. O zamanlar hidroelektrik santralleri henüz icat edilmemiştir. Tesla'nın suyu kullanarak enerji elde etme fikri de etrafındakilere çılgınca bir hayal olarak gelmiştir. Hidroelektrik santrali fikrini olgunlaştıran Tesla, Westinghouse firmasının da desteğiyle Niagara Şelalesi'nde hidroelektrik santrali yapımına başladı. 1896 yılında proje tamamlandığında Niagara şelalesinden üretilen elektrik, 40 kilometre ilerde bulunan Buffalo şehrini aydınlatmayı başarmıştır. Böylece Tesla'nın herkese uçuk görünen fikri hayata geçmiştir. 

Bu başarısının ardından New York'taki jeneratör sayısını da arttıran Tesla, birkaç yıl sonra tüm New York'u aydınlatmayı başardı. Bu başarıdan sonra kendisiyle inatlaşan Edison, tüm sistemlerini alternatif akıma dönüştürme yönünde karar aldı.

Elektriği Kablosuz İletme

Tesla'nın en büyük hayallerinden biri de kablosuz olarak elektriğin iletilmesiydi1890 yılında Nikola Tesla, elektriği kablosuz şekilde iletmeyi başardı ve ilk deneyini, 40 kilometre uzaklığa yerleştirdiği 200 adet ampulü yakarak başarıyla gerçekleştirdi. Tesla'nın bunu nasıl başardığı ise hala açıklanmış değil. İddialara göre Tesla, tüm fikirlerini kağıda yazmazmış. Bu yüzden de bunu nasıl başardığı hala çözülememiş.

Bu süreçte şimşekleri de takip eden ve bu elektrikten oldukça etkilenen Tesla, bunu taklit edebilmek için bir Tesla jeneratörü tasarladı. Bu jeneratör sayesinde de büyük bir şimşek üretmeyi başarmıştır. Söylenenlere göre, mucidin deneyi sırasında yakınlardaki bir kasaba tamamen aydınlanmış ve aşırı yüklenmeden ötürü kasabadaki elektrik sistemleri kullanılamaz hale gelmiştir. Elektriğin kablosuz taşınabilmesi fikrinin temelleri de bu deneyde yatmaktadır.

Uzaktan Kumanda mı, Robot mu?

Teslanın  radyo kontrollü tekne deneyi o dönem medyada geniş yankı uyandırmıştır. Bu deneyinde Tesla, icat ettiği bu makineyi bir tekneye yerleştirmiş ve onu uzaktan kontrol etmeyi başarmıştır. Bugün birçok alanda kullandığımız uzaktan kontrol sistemlerinin atası sayılan çalışma ve icat budur.

Tesla Uzaydan Sinyaller mi Aldı?

Tesla'nın bir yandan da radyoastronominin temellerini atmaktadır. Detayları hala bilinmeyen bu deneyler sırasında radyo dalgalarını atmosferin ötesine taşımayı başarmıştır. Daha sonraları arkadaşlarına Mars ve Venüs'ten sinyaller aldığını ve bunları çözdüğünü söyleyen Tesla'nın bu çalışmaları, Tesla ile uzaylılar arasında geçen konuşma olarak basına yansımıştır.

Radyo'yu Bulan Kişi!

Kayıtlarda radyonu bulan bilim insanının Marconi olduğu yazsa da bu yanlış bir bilgidir. Radyoyu icat eden ancak diğer birçok çalışması gibi patentini almayan Tesla'nın ölümünden sonra Amerikan Yüksek Mahkemesi patent hakkının Tesla'ya ait olduğu kararını vermiştir.

Dünya'nın En Güçlü Vericisi

Yüksek gerilim ve yüksek frekanslı elektrik iletimi çalışmaları, Nikola Tesla'yı Colorado Springs yakınlarındaki bir dağın üzerine Dünya'nın en güçlü radyo vericisini kurmaya sevketti. 60 metrelik direğin çevresinde 22,5 metre çapında, hava çekirdekli transformatörü yaptı. İç kısımdaki sekonder ise 100 sarımlı ve 3 metre çapındaydı. Burada 100 milyon Volt değerinde gerilim kullanıldığı kaydedilmiştir. Tesla'nın kablosuz elektriği bu verici sayesinde ilettiği ve ampulleri uzaktan bu yolla yaktığı söylenmektedir.

Dev Telsiz

Wardenclyffe yakınlarına kurduğu dev yapı her görenin dikkatini çekmiştir. Büyük bir mantara benzeyen bu yapının yerdeki kısmı geniş ve 62 metre yukarısındaki tepe noktasına doğru ise 30 metre çapında bir küreyle kaplıydı. Bu tepe kısım, tamamen bakırla kaplıydı. 

Philedelphia Deneyi

Bugün hala ayrıntıları tam olarak bilinmeyen bu deneyin Amerikan hükümeti destekli yapıldığı tahmin edilmekte ve gizli silah teknolojileri için yapıldığı söylenmektedir. 1943 yılında Tesla hükümete ait bir denizaltıyı optik herhangi bir yanılsama olmaksızın ortadan kaybetmeyi başarmıştır. Deney sırasında denizaltı Philadelphia açıklarında kayboldu ve Norfolk‘ta ortaya çıktı. Denizaltı tekrar Philadelphia açıklarına döndüğündeyse personelden bir kısmı yok olmuştu. Bu kaybolan personellerin yıllar sonra bulunduğu kaydedilmektedir. Nitekim Tesla, bu projenin insanlara zarar verebileceğini söyleyip projeyi terketmiştir. Ölümü de projeden ayrılmasının arkasına denk gelmektedir. Yukarıda da söylediğimiz gibi Tesla, bu projeden ayrıldıktan sonra otel odasında ölü bulunmuştur.

Etiketler: tesla buluşları, tesla icatları, tesla hayatı, tesla ve uzaylılar, radyoyu bulan bilim insanı, gizli silah teknolojileri, nikola tesla kimdir, tesla edison

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(1)

  1. jj
    26.04.2018 22:56

    güzel olmuş

Yorum Yap