Nobel Ödülleri Sahiplerini Bekliyor


Teknonce > Bilim > Nobel Ödülleri Sahiplerini Bekliyor
Nobel Ödülleri Sahiplerini Bekliyor

Bu yıl 2017 Nobel Tıp, Kimya, Fizik, Edebiyat ve Ekonomi Ödülleri'ni kazanan isimlere ödülleri 10 Aralık'ta verilecek. Nobel ödüllerini kimler kazandı?

Ekim ayında Nobel Komitesince tıp, kimya, fizik, edebiyat ve ekonomi ödüllerini kazananlar olarak duyurulan isimler İsveç'in başkenti Stockholm’e geldi. İşe Nobel Müzesi'ni ziyaretle başlayan Nobel Ödülü sahipleri, gelenek haline gelen, müzedeki siyah sandalyeleri imzalayarak Nobel Haftası’nı başlattı. İsveç'in Stockholm şehrine gelen ödül sahipleri, Nobel Haftası kapsamında düzenlenecek etkinliklerde ödüllerine kavuşacaklar."Günden Kalanlar" adlı romanıyla "2017 Nobel Edebiyat Ödülü"nü almaya hak kazanan Japon kökenli İngiliz yazar Kazuo İşiguro, Kraliyet Bilim Akademisi'nde düzenlenen basın toplantısına katıldı.

10 Aralık’ta Stockholm’de gerçekleşecek törene, İsveç Kralı Carl 16. Gustaf’ın da katılacak. Nobel ödülü kazananlara ise, törenle 9 milyon İsveç Kronu (yaklaşık 900 bin euro) ve madalya verilecek. Nobel Barış Ödülü’nün sahibi için de Norveç’in başkenti Oslo’da tören yapılıyor.

2017 Nobel Ödüllerini Kimler Kazandı?

Bu yıl düzenlenecek törende Nobel ödüllerini almaya hak kazanan isimler ise şu şekilde: Michael W. Young, Michael Rosbash ve Jeffrey C. Hall Nobel Tıp Ödülü'ne layık görülürken, 2017 Nobel Kimya Ödülü Joachim Frank, Richard Henderson ve Jacques Dubochet'e verilecek. Nobel Fizik Ödülü Kip Thorne, Rainer Weiss ve Barry Barish'in çalışmalarına verildi. 2017 Nobel Ekonomi Ödülü ise Richard Thaler'e verilecek.

Etiketler: 2017 nobel ödülü kazananlar, nobel kimya ödülü, nobel müzesi, 2017 Nobel Ödüllerini Kimler Kazandı?

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap