Nobel Fizik Ödülü Sahibini Buldu


Teknonce > Bilim > Nobel Fizik Ödülü Sahibini Buldu
Nobel Fizik Ödülü Sahibini Buldu

2017 Nobel Fizik Ödülü Amerikalı üç bilim insanına verildi. Bilim insanları yerçekimi dalgaları üzerine yaptıkları çalışmalar sonucu fizik ödülüne layık görüldü.

Yerçekimsel dalgalar, ünlü fizikçi Albert Einstein tarafından yüz yıl önce öngörülmüştü ve bu çalışmalar Einstein'ın izafiyet teorisinin doğurduğı sonuçlardan biri. Yerkeçimsel dalgalar birbiriyle çarpışan kara delikler ve yıldız çekirdeklerinin çökmesi gibi  şiddetli değişimler sonucunda evrenin zaman-mekan dokusunda görülen kıpırtılara denir. İki kara deliğin çarpışıp birleşmesi sonucu uzayın bükülmesi olayı ilk olarak 2015'te Amerika'daki Ligo Laboratuvarı tarafından gözlemlenmişti. Bu gözlem ise onlarca yıldır devam eden bir araştırmanın sonucuydu. O gözlemden bu yana buna benzer üç örnek daha tespit edildi. 2015 yılındaki bu keşif duyurulduğunda sadece bilim samiasında değil, toplumsal düzlemde de geniş yankı uyandırmıştı. İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi'nden Ariel Goobar, bu çalışmanın sonucunda gelen buluşun Galileo'nun teleskobu icat ederek Jüpiter'i ve Ay'ları görmemizi ve birden bire evrenin sandığımızdan daha geniş olduğunu anlamamızı sağlamasıyla kıyaslanabilecek ölçüde büyük ve önemli olduğunu söyledi. Nobel Ödülleri'nin seçici kurulunda çalışan ve yine İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi'nden Olga Botner, düzenlediği basın toplantısında, "Yerçekimsel dalgalanmaların ilk kez gözlemlenmesi bir mihenk taşıydı - evrene açılan bir pencere" açıklamasında bulundu.

Ligo ve Virgo laboratuvarları, bu dalgaların yol açtığı zor algılanan sinyalleri tespit etmek için kuruldu. Einstein, bu etkilerin tespit edilemeyecek kadar küçük olabileceğini söylüyordu. Ancak ödülü kazanan üç bilim insanı, bu dalgalanmaları tespit edebilecek hassasiyete sahip lazer temelli bir araştırma sistemi geliştirdiler. 

Avrupa'daki yerçekimsel dalgaları takip eden bir başka gözlemevi ise İtalya'nın Pisa kentinde bulunuyor. Burada da 14 Ağustos'ta, tespit edilen dört yerçekimsel dalgalanmanın sonuncusunu belirlendi

Bilim insanları Rainer Weiss, Barry Barish ve Kip Thorne, yerçekimi dalgalarıyla ilgili çalışmaları sonucunda Nobel Fizik Ödülü'nün sahibi oldu. Üç bilim insanı 1,1 milyon dolarlık ödülü paylaşacak.

Ödülü kazananlardan Rainer Weiss, çalışma arkadaşlarını da öne çıkararak, bu keşfin yaklaşık bin kişinin çalışmasının ürünü olduğunu söyledi. Çalışmalar sırasında Weiss, dalgalanmayı tespit edecek stratejiyi belirledi. Araştırmayı destekleyen teorik çalışmanın çoğunu Thorne gerçekleştirdi.1997-2006 yıllarında Ligo'nun yöneticiliğini yapan Barish ise, başarıya ulaşmayı sağlayan kurumsal reformları ve teknolojik altyapıyı sağladı.

Yerçekimsel dalgaların Nobel Fizik Ödülü'nü geçtiğimiz sene kazanmasına kesin gözüyle bakılıyordu, ancak beklenen olmamıştı. Eğer ödül geçen sene verilseydi, İskoç fizikçi Ron Drever'ın ödülü Weiss ve Thorne ile paylaşması bekleniyordu.

Etiketler: yerçekimsel dalgalar, nobel fizik ödülü, nobel ödülü 2017, İskoç fizikçi Ron Drever, Rainer Weiss, Barry Barish, Kip Thorne, Ligo ve Virgo laboratuvarları,Albert Einstein

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap