Atom Bombasının Etki Alanı Kaç Kilometredir?


Teknonce > Bilim > Atom Bombasının Etki Alanı Kaç Kilometredir?
Atom Bombasının Etki Alanı Kaç Kilometredir?

Nükleer bombalar, atom bombaları, hidrojen bombaları ve devletlerin nükleer denemesi derken silah sanayisinin bu üretimi bir anda herkesin dilinde yer etti. Bu bombaların etki alanlarını dünya haritası üzerinde test edebileceğiniz bir internet sitesi olduğunu biliyor muydunuz?

21. yüzyılda adeta insanlığın baş belası haline gelen, devletlerin güç yarışında da gövde gösterisi aracına dönüşen dev bombalar insanları da ürkütüyor. Atıldığı yerin bir kısmında kalanları direk öldürürken, çemberin az daha dışına doğru olanlarda da telafi edilemez hasarlar bırakıyor. Üstelik sadece o insanlarda değil. Bu etkiler, o bölgede bulunan insanların torunlarına bile geçiyor.Bazı devletlerin nükleer bomba, atom bombası ve hidrojen bombası gibi korkunç silahlarla testleri devam ederken, insanlar da bu bu bombaların etkilerini göstermek için internet üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Aşağıda adresini vereceğimiz internet sitesine gitmeniz ve anlatacaklarımızı uygulamanız halinde hangi devletin sahip olduğu silahın, hangi bölgede ve ne kadar geniş bir alanda etkili olacağını kendiniz test edebilirsiniz. Atom bombasının etki alanı kaç km? Atom bombası kaç km alanda doğrudan ve ne kadar dışında dolaylı etkiler oluşturur? Bu ve benzeri sorularınızın cevabını bu sitedeki harita üzerinden gözlemleyebilirsiniz.

Atom Bombası Haritası

Haritaya ulaşmak için buraya tıklayın. Sol tarafta Google Maps destekli dünya haritası, sağ tarafta da bomba seçeneklerini göreceksiniz. Öncelikle yapmanız gereken, sağda 1 numaralı bölümden (Drag) test edeceğiniz yeri seçmek. Yanında ok olan yere tıkladığınızda bazı şehirler göreceksiniz. İsterseniz doğrudan onları kullanabilirsiniz. Eğer başka bir konumda test yapmak istiyorsanız altındaki kutuya şehir adını yazıp go tuşuna basın.

2 numaralı bölümde, sağında ok olan kutudan bomba türünü seçin. Eğer isterseniz onun bir üstündeki kutucuktan bombanın kilotonunu değiştirebilir ve aynı bomba türünün daha büyük ve daha küçük olanlarını da test edebilirsiniz.

Bu işlemleri tamamladığınızda, altta kırmızı kutu içinde yer alan "Donate" tuşuna basın. Bundan sonra karşınıza gelecek haritada bombanın etki alanı görülecek. Ayrıca sağ tarafta da ingilizce olarak etki alanlarının açıklaması yer alacak. İngilizce bilenler bu sayede daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirler.

Etiketler: atom bombası etki alanı, nükleer bomba, hidrojen bombası, atom bombası harita

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap