Nükleer Santral Nedir ve Nasıl Çalışır? Yararları ve Zararları


Teknonce > Bilim > Nükleer Santral Nedir ve Nasıl Çalışır? Yararları ve Zararları
Nükleer Santral Nedir ve Nasıl Çalışır? Yararları ve Zararları

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin temel atma töreninin duyurulmasıyla birlikte tartışmalar yeniden alevlendi. Peki nükleer güç santrali nedir, nasıl çalışır, yararları ve zararları nelerdir? İşte merak ettikleriniz...

Nükleer Santral Nedir ve Nasıl Çalışır? Yararları ve Zararları

Mersin'de yapımına başlanacak olan Akkuyu Nükleer Santrali'nin temel atma töreninin duyurulmasıyla birlikte tartışmalar yeniden başladı. Akkuyu'da yapılacak olan nükleer güç santralinin İstanbul'un bütün elektrik ihtiyacını tek başına karşılayacağı söyleniyor. Şu halde Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin yapımına neden karşı çıkılıyor? Nükleer güç santrallerinin zararları nelerdir? 

Nükleer Güç Santrali Nedir ve Nasıl Çalışır?Nükleer santraller, radyoaktif maddelerin yakıt olarak kullanılmasıyla, elektrik enerjisi üretilen tesislerdir. Bu tesislerde radyoaktif madde kullanılması bu tesislerin olası bir facia da tahrip gücü ve vereceği zararında büyüklüğünü arttırmaktadır. Geçmişte facia olarak nitelenen ve binlerce insanın hayatını kaybettiği nükleer kazalar olmuştur. Öncelikle geçmişte yaşanan bu olumsuzluklardan dolayı aslında şu anda Dünya genelinde insanların birçoğu bu tesislere karşı çıkmaktadır. 

Bununla birlikte nükleer enerji, biyokimya ve biyolojinin çeşitli alanlarında, çeşitli inşaat malzemelerinin üretiminde, uzay teknolojilerinde ve uçak sanayileri gibi alanlarda kullanılıp değerlendirilmektedir. Bunun yanında kurulan tesisler küçük bir alanda olsa da, kullanılan maddeler radyoaktif olduğu için yoğun enerji üretimi gerçekleşir. Bu enerji ise oldukça geniş bir bölgenin ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Nükleer santraller çalışırken madde olarak uranyum kullanılır. Uranyumun parçalanmasından sonra ortaya oldukça yüksek miktarlarda enerji çıkmaktadır. Uranyum, bu şekilde fisyon (atomun iki veya daha fazla çekirdeğe bölünmesi) tepkimesine girer. Fisyon tepkimesi ile oluşan yüksek miktardaki enerji, su buharını üst düzey sıcaklıklara kadar ısıtır. Oluşan buhar, elektrik jeneratörü türbinlerine iletilir. İletilen buhar da türbin şaftını çevirerek elektrik üretimini sağlar.

Nükleer santrallerde yapılan tek işlem bu olsaydı, ve bu süreç çok daha kontrollü işleyebilseydi aslında oldukça verimli ve pratik bir enerji üretim merkezi olurdu. Ancak yukarıda sıraladığımız faydalarının yanında nükleer santrallerin oldukça zararlı tarafları da bulunuyor. 

Olası bir facia senaryosu göz ardı edildiğinde, bu tesislerden çıkan atıklar doğaya ve insan sağlığına son derece zararlıdır. Nükleer santral kullanan ülkelerin en büyük sorunlarından biri, bu atıkların nereye boşaltılacağıdır. Çünkü bu atıklar, gittikleri bölgelerde çevreye ciddi zararlar vermekte ve insan sağlığı açısından da ciddi sorunlar doğurmaktadır. Bazı ülkeler, bu atıkların uzaya gönderilmesi yönünde çalışmalar başlatmış olsalar da yüksek maliyet bunun gerçekleşmesinin önüne geçmiştir. Şimdilik bazı devletler bu atıkları Afrika (!) gibi kıtalardaki bazı ülkelere taşırken, bazıları kendi sınırları içindeki izole bölgelere hapsetmektedir. 

Bununla birlikte bu radyoaktif atıklar nereye atılırsa atılsın, rüzgar ve yağmur gibi yollarla havaya, suya ve toprağa karışarak bir şekilde insanlara ulaşır. Dünya genelinde ne kadar çok radyoaktif atık olursa, insanların bunlardan etkilenmesi de o kadar kolay ve çabuk olur.

Bunların yanında, nükleer santrallerle ilgili en istenmeyen senaryo bir facia senaryosudur. Bu tesislerde yaşanacak olası bir kaza, sabotaj, sızıntı, patlama vs. gibi bir durum, nükleer santralin yer aldığı bölgeyi çok uzun bir süre yaşanmaz hale getirecektir. Nitekim, sizlerin de bildiği gibi, Çernobil hala hayalet şehir olarak varlığını sürdürmektedir ve şu anda insanların bu şehre girmesi hala yasaktır. Talihsiz olay Rusya'da yaşanmasına rağmen, Türkiye'de Karadeniz bölgesinde çok sayıda insanın kanser olmasına, çocuklarının engelli ya da çeşitli kronik hastalıklarla dünyaya gelmesine yol açmıştır. Yani bu tesislerde yaşanacak olası bir facia, tesisin sınırlı olduğu alanla kalmayacak, yüzbinlerce kilometrekarelik bir alandaki insanların bir kısmının hemen, bir kısmınınsa çeşitli hastalıklarla hayatını kaybetmesine yol açacaktır.

Etiketler: nükleer santral yararları, nükleer santral zararları

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap