O Yanardağ Patlarsa 100 Milyon Kişi Ölecek!


Teknonce > Bilim > O Yanardağ Patlarsa 100 Milyon Kişi Ölecek!
O Yanardağ Patlarsa 100 Milyon Kişi Ölecek!

Bilim insanları Kyushu Adası yakınlarındaki Kikai Caldera civarında denizin altında patlamaya hazır bir süper volkan keşfettiklerini açıkladı. Araştırmacılar, ansızın patlama ihtimali olan süper volkanın önümüzdeki 100 yıl içinde en az 100 milyon kişiyi öldürebileceğini duyurdu.

Japonya'daki Kobe Üniversitesi Okyanus Tabanı Araştırma Merkezi’nde (KOBEC) çalışan bilim insanları bir araştırma hazırladı. Araştırma sonucunda bölgenin altında yer alan ve 7300 yıl önce oluşmuş bir süper volkan bulunduğu tespit edildi. Bilim insanları, Kikai yanardağının çökmüş magma odasında dev bir kubbe lobu bulunduğunun kanıtlarını keşfettiler.Şu an için uyuyor gibi görünen bu süper volkanın tehlikesi de biraz bu özelliğinden kaynaklanıyor. Bu süper volkan, ani bir şekilde patlayabilecek kapasitede. Bu süper volkanın harekete geçmesi halinde ise 100 milyon kişiyi öldürebilecek kadar güçlü bir patlamaya yol açması bekleniyor. Ani bir patlama gösterme ihtimaline karşın, yine de bu volkanın önümüzdeki 100 yıl içinde patlaması ihtimalinin %1 olduğu açıklandı. 

Bilim insanlarınına araştırmaları sonucunda, aynı süper volkanın 7300 yıl önce Japonya’nın güneyindeki Jomon uygarlığını yok ettiği öğrenildi. Jomon uygarlığı Japonya'daki ilk büyük topluluk olarak biliniyor. Eğer bu süper volkan tekrar patlarsa Güney Japonya, Tayvan ve Çin’de tsunami oluşturacak güçte bir patlama olacağı kaydedildi.

Bu tip süper volkanların patlamaları çok uzun aralıklarla gerçekleşiyor. Ancak bilim insanlarına göre keşfedilen bu süper volkanın patlaması, uzak doğu ülkelerinde tam bir faciaya yol açacak. Araştırmalarını sürdüreceklerini duyuran bilim insanları, bu süper volkanın patlamasının yakın bir tarihte beklenmediğini ancak ansızın patlama ihtimalinin de olduğunu bildirdi. 

Etiketler: süper volkan, japonya süper volkan, bilim

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap