Öğrenme Yönetim Sistemi Nedir?


Teknonce > Bilgisayar > Öğrenme Yönetim Sistemi Nedir?
Öğrenme Yönetim Sistemi Nedir?

Gün geçtikçe gelişmeye devam eden teknoloji, farklı alanlar ile entegre edilerek yeni sistemler geliştiriliyor. Teknolojiye entegre edilen alanlardan birisi eğitimdir. Teknolojinin eğitime entegre edilmesiyle ortaya çıkan ÖYS-LMS (Öğrenme Yönetim Sistemi - Learning Managament System) nedir? Öğrenme yönetim sisteminin özellikleri nelerdir? İşte ayrıntılar...

Öğrenme Yönetim Sistemi Nedir?

Öğrenme yönetim sistemi, bir uzaktan eğitim sisteminin yönetimini, dokümantasyon ve raporlaştırma işlemlerini, eğitimci-öğrenci, öğrenci-öğrenci iletişimini, kurs içeriğinin yayınlanması ve uzaktan ölçme değerlendirme gibi işlevlerini yapan ve web üzerinden servis sunan bir bilgisayar yazılımıdır. Öğrenme yönetim sistemleri kurs, kayıt, içerik sunum,raporlama ve ölçme değerlendirme olmak üzere 5 farklı modülden oluşmaktadır. Bu 5 modül, öğrenme yönetim sistemini meydana getiren temel bileşenlerdir. Peki bu 5 modül ne işe yarar?Kurs Modülü: Ders bilgilerinin ve yapısının tanımlanmasını sağlar.Bu modülde ders ile ilgili resim ve içerikler yüklenir. Ders sürecinin haftalık mı yoksa konu bazlı mı olacağı belirlenir. Derse kimlerin kayıt olabileceği, ders süresi, başlangıç ve bitiş tarihleri, ders içeriğinin konuk erişimine açık olup olmaması gibi bilgiler tanımlanır ve denetlenir.

Kayıt modülü: Öğrenme yönetim sistemlerinin ikinci bileşeni olan kayıt modülü, öğrencilerin öğrenme yönetim sistemlerinde kurs içeriklerine gerekli bilgileri girerek kayıt olma aşamasıdır.

İçerik Sunum Modülü: Bu modül ders içeriğinin sunulması işlevini sağlar. Öğrenme yönetim sistemleri ders içeriği için farklı türlerde içeriğin kullanılabilmesini, gösterimini ve dağıtımını yapmaktan sorumludur. İçerik bir metin belgesi olabileceği gibi ses ve görüntü içeren çoklu ortam biçimlerinde de bulunabilir.

Raporlama Modülü: Öğrenci ve uzaktan eğitim sisteminde yer alan personelin öğrenme yönetim sistemi içindeki faaliyetlerini kayıt altına alan ve raporlayan modüldür. Öğrencilerin hangi sıklıkla ve hangi süreyle öğrenme yönetim sistemini kullandıkları gibi bilgilere ulaşmak uzaktan eğitim sisteminin değerlendirilebilmesi açısından önemlidir. Bu modülün sunduğu raporlar incelenerek sistemin etkililiği ve problemli noktaları hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Ölçme Değerlendirme Modülü: Bu modül, ölçme değerlendirme faaliyetlerini gerçekleştirmek ve amaçlara ulaşılıp ulaşılmadığını ortaya çıkarmakla sorumludur.

Öğrenme Yönetim Sistemi Özellikleri Nelerdir?

  • e-Öğrenme içeriklerini kullanıcıya sunar.
  • Kayıt işlemlerini yürütür.
  • Kullanıcılar ve eğitmenler arasında iletişim ve etkileşimi sağlar.
  • Ölçme ve değerlendirme yapar.
  • Kullanıcı eğitim bilgilerini takip eder.
  • Raporlar oluşturur.
  • Tüm bu işler sayesinde iş gücünden, zamandan ve maliyetten tasarruf sağlar.
Etiketler: öğrenme yönetim sistemi nedir, öğrenme yönetim sistemi özellikleri

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap