O Hastane İlk Özel 3D Biyobaskı Tesisini Açacak!


Teknonce > Bilim > O Hastane İlk Özel 3D Biyobaskı Tesisini Açacak!
O Hastane İlk Özel 3D Biyobaskı Tesisini Açacak!

Avusturalya'da bir hastane özel 3D baskı tesisi kurmak için kolları sıvadı! Yeni tesiste hastalar için kıkırdak ve kemik üreterek işe başlayacağını, nihai hedefin organ üretimi olduğunu açıkladı. 

Dünya'da İlk Defa Bir Özel Hastane 3D Yazıcı Tesisi Kuruyor! Avustralya Brisbane'deki Queensland Teknoloji Üniversitesi'nde kurulacak yeni tesis, bu yıl içinde açılacak. Üniversite hastanesinde doktorlar ve teknisyenler bir hastanın hücrelerinin örneklerini toplayacak ve bunları tamamen yeni vücut parçalarını büyütmek için kullanacaklar.

Bu teknolojinin, doku bağışçılarına olan ihtiyacı büyük ölçüde azaltacağı ve 3D yazıcıların kullanımının hızlı bir şekilde yaygınlaşmasını sağlayacağı düşünülüyor. Sıfırdan başlanarak gerçekleştirilecek doku üretimi teknolojisi henüz çok yeni ve birçok bilinmezi içinde barındırıyor olsa da 3D doku üreten hastaneler geleceğin hastaneleri olarak adlandırılıyor. 

3D yazıcıların tıpta kullanımı için deneyler bir süredir zaten yapılıyordu. Şimdiye kadar kalp kapakçığı, omurilik diskleri ve hatta suni bir kulak bile üretmeyi başardıklarını açıklayan uzmanlar, şu an için kalp ve böbrek gibi daha karmaşık organları üretmeyi başaramadıklarını ancak bu teknolojide daha yolun başında olduklarını vurguladı.

3D yazıcı teknolojisinin tıptaki en önemli hedefinin karmaşık organlar üretimi. Üniversitenin bu adımı 3D yazıcılarla yapılan araştırmalara ivme kazandıracak gibi görünüyor.

Etiketler: 3D yazıcı, teknoloji, 3D yazıcıyla organ üretimi, doku üretimi teknolojisi,3D doku üreten hastaneler

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap