Oktay Sinanoğlu Kimdir? Oktay Sinanoğlu'nun Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilim > Oktay Sinanoğlu Kimdir? Oktay Sinanoğlu'nun Kısaca Hayatı
Oktay Sinanoğlu Kimdir? Oktay Sinanoğlu'nun Kısaca Hayatı

Türk kimyager, moleküler biyofizikçi ve biyokimyager olan Oktay Sinanoğlu kimdir? Oktay Sinanoğlu'nun bilime katkıları nelerdir? İşte Oktay Sinanoğlu'nun kitapları ve kısaca hayatı...

Oktay Sinanoğlu Kimdir? Oktay Sinanoğlu'nun Bilime Katkıları ve Kısaca Hayatı

Oktay Sinanoğlu, 25 Şubat 1935 tarihinde babası Nüzhet Haşim Sinanoğlu'nun başkonsolos olarak görev yaptığı Bari, İtalya'da doğmuştur. II.Dünya Savaşı'nın başlamasının ardından 1939 tarihinde ailesiyle birlikte Türkiye'ye dönmüştür. Oktay Sinanoğlu, 1953 yılında TED Ankara Yenişehir Lisesi'nden birincilikle mezun olmuş ve okul bursu ile ABD'ye gitmiştir. 1956'da ABD'de Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesi'nden kimya mühendisi olarak mezun olmuştur. 1957'de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde yüksek lisansını tamamlamıştır. Ardından 1960 yılında Berkeley'de kurumsal kimya alanında doktorasını tamamlamıştır.Oktay Sinanoğlu, 1960 yılında Yale Üniversitesi'nde öğretim üyesi olmuştur. 1 Temmuz 193 tarihinde kimya alanında tam profesörlük unvanı almış ve 20.yüzyılda Yale Üniversitesi'nde "tam profesörlük" unvanını en genç yaşta kazanan öğretim üyesi olduğu açıklanmıştır.

1964 yılında Yale Üniversitesi'nde teorik kimya bölümünü kurmuştur. Yale Üniversitesi'nde görev yaptığı süre boyunca "Atom ve moleküllerin çok-elektron teorisi" (1961), "Çözgeniter kuramı" (1964), "Kimyasal tepkime mekanizmaları kuramı" (1974), "Mikrotermodinamik"(1981) ve "Değerlik kabuğu etkileşim kuramı" (1983) çalışmalarını gerçekleştirmiştir. 1988 senesinde, laboratuvar ortamında birleştirilecek olan kimyasalların, birleştirmenin ardından nasıl tepki vereceklerini öngörebilmek amacıyla, kendi geliştirmiş olduğu matematik teorilerine dayanan devrimsel bir yöntem olan ve "Sinanoğlu İndirgemesi" olarak adlandırılan yöntemi yayınlamıştır.

Oktay Sinanoğlu, Yale Üniversitesi'nde çalıştığı süre boyunca, birçok Türk üniversitelerine, TÜBİTAK'a ve Japan Society for the Promotion of Science'ye danışmanlık yapmıştır. 1962 yılında ODTÜ mütevelli heyeti Oktay Sinanoğlu'na danışman profesör unvanı vermiştir. 1975 yılında çıkarılan özel bir kanunla kendisine "Cumhuriyet Profesörü" unvanı verilmiştir. 1997 yılında Yale Üniversitesin'den emekli olan Oktay Sinanoğlu, Yıldız Teknik Üniversitesi'nde profesör olarak çalışmaya başlamış ve 2002 yılına kadar Yıldız Teknik Üniversitesi kimya bölümünde çalışmıştır.

Yaşamı boyunca kuantum mekaniğine birçok katkıda bulunan Oktay Sinanoğlu, P.A.M. Dirac'in de üzerinde uğraştığı ancak çözemediği "Kuantum Mekaniği'nde Hilbert uzayının topolojisi ve içerdiği yüksek simetrileri" problemini çözmüştür. 

Bilim dışında kendini Türkçe bilinci oluşturmaya adayan Oktay Sinanoğlu, Türkçede bulunan yabancı kökenli olduğunu söylediği bazı kelimelere  karşılıklar önermiştir. Ayrıca Türkçenin matematiksel yapısından dolayı en iyi bilim dili olduğunu ifade etmiştir.

Türkçe Karşılık Önerdiği Bazı Kelimeler

Tren: Hızlı Katar

Fast Food: Tezyemek

Turizm: Gezim

Fakülte: Bölümce

Cafe: Çay Evi/ Kahvehane

Turist: Gezgin

Orta Okul: Rüştiye

Biyoloji: Dirilbilim

Petrol: Neft

Psikoloji: Ruhbilim

İnternet: Örütbağ

Teknoloji: Teknikbilim

Üniversite: Evrenkent

Oktay Sinanoğlu, 19 Nisan 2015 tarihinde Amerika'nın Florida eyaletinde hayatını kaybetmiştir.

Kitapları

Akademik

 • Modern Quantum Chemistry : Istanbul Lectures (Academic Press,1965)
 • Sigma Molecular Orbital Theory (Yale Press,1970)
 • Three Approaches to Electron Correlation in Atoms and Molecules (with K.Brueckner,Yale Press,1971)
 • New Directions in Atomic Physics (with E.Condon,Yale Press,1971)

Diğerleri

 • Göçmen Hamamı 
 • 2050'ye 5 Kala Dünyanın 105 Yıllık Tarihi 
 • İlerisi için 
 • Türkçe Giderse Türkiye Gider
 • Bye Bye Türkçe / Bir Nev-York Rüyası 
 • Büyük Uyanış 
 • Hedef Türkiye
 • Ne Yapmalı / Yeniden Diriliş ve Kurtuluş İçin
 • Yeni Bilim Ufukları I
 • Yeni Bilim Ufuklari 2 Yeni bir matematik kuramı ve onunla bazı fizik kimya ilkelerinin bulunması
 • Yeni Bilim Ufukları 3 Hayatın Örgüsü Elli Yıllık Biyolojinin Temellerini Sarsan Sorular
 • Açıklamalı Fizik, Kimya, Matematik Ana Terimleri Sözlüğü 
Etiketler: oktay sinanoğlu kimdir, oktay sinanoğlu kısaca hayatı, oktay sinanoğlu kimyaya katkıları, oktay sinanoğlu kitapları

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

 1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap