Online Eğitimin Avantajları


Teknonce > Teknoloji > Online Eğitimin Avantajları
Online Eğitimin Avantajları

Koronavirüs salgını sebebiyle Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıklamalarından sonra bütün kurumlar online eğitime geçmeye başladı. Peki bu süreçte online eğitim faydalı olur mu? Online eğitimin avantajları nelerdir? İşte cevapları...

Online Eğitimin Avantajları

Koronavirüs salgınından sonra okulların tatil edildiği açıklandığı zaman herkesin zihninde benzer sorular oluştu. Milyonlarca öğrenci ne yapacak? Bu kadar öğrencinin akademik gelişimi ve eğitimi nasıl sürdürülecek? Bakan Ziya Selçuk, tatil haberinin hemen ardından bu yolu da söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilere EBA üzerinden online eğitim vermeye başladı. Bunun ardından özel kurumlar da hız kesmeden sistemlerini online eğitime çevirdi. Peki online eğitim gerçekten bu ihtiyacı giderebilecek mi? Online eğitimin avantajları nelerdir? Online eğitimle birlikte öğrencilerin akademik gelişimleri sürdürülebilir mi?

Esneklik ve KolaylıkÖncelikle belirtmek gerekir ki online eğitim, kaynaklara erişmek için pratik ve kolay bir yöntemdir. Öğrenci haftanın her günü ve günün her saatinde videolara hızlı bir şekilde erişebilir, istediği saatte dinleyebilir ve anlamadığı yerleri geri sarıp o kısmı tekrar izleyebilir. Tüm bunları yapmak için lazım olan tek şey bir internet bağlantısı. Telefon, bilgisayar ya da tabletten olması farketmeksizin, öğrenci ders tabiplerini kolaylıkla yapabilir. Bu anlamda online eğitimin en önemli avantajlarından biri oldukça esnek olmasıdır.

Rahat Ortam

Özellikle son yıllarda yapılan akademik çalışmalar şunu gösteriyor: Öğrenci, öğretim sürecinde ne kadar rahat olursa dersi anlaması ve derse katılımı o kadar yüksek oluyor. Evde gerekli koşullar sağlandıktan sonra öğrencilerin üzerindeki baskının azaldığı ve öğretim sürecine katılımının arttığı göz önünde bulundurulursa, online eğitimin en güçlü avantajlarından birinin de bu olduğu söylenebilir.

Yaşam Boyu Sürdürülebilirlik

Videolar sanal ortamda sürekli online olarak bulunduğu için, sadece mekansal değişim değil, zamansal değişim de önemini kaybetmektedir. Yani okul yerine evde öğrenim imkanı sunması bir avantajken, isteyen herkesin, her yaştan insanın bu sürece kolaylıkla katılabilmesi de online eğitimin önemli avantajlarındandır. 

Online Eğitimin Öğretmen Açısından Avantajları

Dersi veren öğretmen, eğer teknolojiye yeterince hakimse, öğrencilerin yönetimini daha kolay yapacak ve öğrenciye görelik ilkesini de daha rahat kullanabilecektir. Online test hazırlama araçları yardımıyla her öğrenciye özel test hazırlayabilir ve bunları çeşitli formatlarda yine hızlı bir şekilde öğrencilere ulaştırabilir. 

Bunların yanında online eğitimin daha başka avantajları da olmakla beraber, temel olarak yukarıdaki avantajlar sıralanabilir. Öğrencinin fiziksel ihtiyaçlarında sağladığı kolaylıklar, güvenlik, ekonomik oluşu, ders materyallerinin tekrar kullanılabilmesi, daha zengin ders içerikleri, herkese eşit kalitede hitap edebiliyor olması gibi online eğitimin başka avantajları da vardır.

Etiketler: online eğitim, online eğitimin avantajları

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap