Paul Allen Kimdir? Paul Allen'ın Kısaca Hayatı


Teknonce > Teknoloji > Paul Allen Kimdir? Paul Allen'ın Kısaca Hayatı
Paul Allen Kimdir? Paul Allen'ın Kısaca Hayatı

Bill Gates ile birlikte Microsoft'u kuran Amerikalı iş adamı Paul Allen kimdir? İşte Paul Allen'ın serveti ve kısaca hayatı...

Paul Allen Kimdir? Paul Allen'ın Kısaca Hayatı

Tam ismi Paul Gardner Allen olan Amerikalı iş adamı, 21 Ocak 1953 yılında Seattle, Washington'da dünyaya geldi. Seattle'da özel bir okul olan Lakeside School'da okuyan Paul Allen, burada kendinden 2 yaş küçük olan Bill Gates ile arkadaş oldu. Paul Allen, bilgisayar becerilerini geliştirmek için Bill Gates ile birlikte Lakeside School'da bulunan Teletype terminaline gidiyordu. Lakeside School'da eğitimini tamamlayan Allen, Washington State University'e başladı. Paul Allen, üniversite eğitimini 2. senede terketmiş ve kişisel bilgisayarlar için yazılım üretme hayalinin peşinden gitmiştir. Hayalini gerçekleştirirken en yakın arkadaşı Bill Gates'i de yanında görmek isteyen Allen, Gates'i ikna ederek onunda okulunu bırakmasını sağlamıştır.Bill Gates ve Paul Gardner Allen 1975 yılında Albuquerque, New Mexico'da Microsoft'u kurarak Basic Interpreter satmaya başladı. Paul Allen, 1980 yılında Microsoft'un QDOS isimli işletim sistemini satın alması için öncülük etti. QDOS işletim sistemini 59.000 dolar ödeyerek satın alan ikili, QDOS işletim sistemini IBM'in ihtiyaçlarına göre düzenledi. Daha sonra IBM ile kontrat imzalanmış ve bu adım Microsoft'un ilk büyük hamlesi olmuştur.

Paul Allen, 1982 yılında geçirdiği bir hastalık nedeniyle şirketten ayrılmıştır. 2000 yılında Microsoft Yönetim Kurulu'ndaki görevinden resmen istifa eden Allen'dan, şirketin yöneticilerine üst düzey strateji danışmanlığı yapması istendi.

Tüm hayatını bekar olarak geçiren Paul Allen'ın serveti Ağustos 2018 verilerine göre 20.2 milyar dolardır. Paul Allen, bu servetiyle dünyanın en zengin 46.kişisi olmuştur.

Etiketler: paul allen kimdir, paul allen kısaca hayatı, paul allen serveti

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap