Paul Dirac Kimdir? Fiziğe Katkıları ve Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilim > Paul Dirac Kimdir? Fiziğe Katkıları ve Kısaca Hayatı
Paul Dirac Kimdir? Fiziğe Katkıları ve Kısaca Hayatı

Kuantum mekaniğinin kurucularından biri olan İngiliz fizikçi ve matematikçi Paul Dirac kimdir? Dirac Denklemi nedir? İşte Paul Dirac'ın fiziğe katkıları ve kısaca hayatı...

Paul Dirac Kimdir? Fiziğe Katkıları ve Kısaca Hayatı

Paul Dirac, 8 Ağustos 1902 tarihinde İngiltere'nin Bristol kentinde bulunan Bishopston kasabasında dünyaya gelmiştir. Eğitim hayatına Bishop Road İlkokulu'nda başlamış ardından babasının öğretmenlik yaptığı Merchant Ventures Teknik Kolejinde eğitimine devam etmiştir. Lise eğitimini tamamladıktan sonra Bristol Üniversitesi'nde elektrik mühendisliği bölümüne başlayan Paul Dirac, 1921 yılında mezun olmuştur. Daha sonra asıl ilgi alanının matematik olduğunu keşfetmiş ve aynı üniversitede matematik alanında yüksek lisans yapmıştır. 1923 yılında yüksek lisansını tamamlayan Paul Dirac, Cambridge'de araştırma yapmak üzere burs almıştır. Cambridge'de geçirdiği sürede genel görelilik teoremi ve kuantum fiziği ile ilgilenmiştir.Paul Dirac, klasik mekanikte kullanılan Poisson parantezleri metoduyla, kuantum mekaniği için Werner Heisenberg tarafından önerilen matris mekaniği arasında benzerlik olduğunu fark etmiştir. Bu gözlem üzerine 1926 yılında yapmış olduğu yayınla Cambridge'den Ph.D.(Doktora) unvanını almıştır. 1928 yılında elektronun dalga fonksiyonu için göreli bir hareket denklemi olan Dirac Denklemi'ni oluşturmuştur. Bu çalışma Dirac'ın, elektronun antiparçacığı olan pozitronun varlığını öngörmesine yol açmıştır. Dirac Denklemi, aynı zamanda spin kavramının görelilik çerçevesine oturtulmasına da yardım etmiştir. Bu sayede Paul Dirac, kuantum elektrodinamiği terimini ilk kez kullanan ve bu dalı kuran kişi olarak tarihe geçmiştir.

Paul Dirac'ın, 1930 yılında basılan Kuantum Mekaniğinin İlkeleri isimli kitabı bilim tarihinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Basıldıktan hemen sonra konuyu öğretmek için kullanılan eser, günümüzde hala kullanılmaktadır. 1931 yılında tek bir manyetik tekkutuplunun varlığının elektriksel yükün kuantizasyonunu açıklayacağını kanıtlamıştır. Bu kanıt çok ilgi görse de bugüne kadar bir manyetik tekkutuplunun varlığına dair hiçbir bilgi edinilememiştir.

1932 yılından 1969 yılına kadar Cambridge Üniversitesi'nde Matematik Lucaisan Profesörlü onursal unvanını elinde tutmuştur. II. Dünya Savaşı sırasında gaz santrifujü kullanarak uranyum zenginleştirme üzerine teorik ve deneysel çalışmalar yürütmüştür. 1937'de Paul Dirac, büyük sayıları hipotezi üzerine kurulu kozmolojik modelini geliştirdi. Dirac, "İyi bir teori olarak kabul ettiğimiz kuantum teorisinde sonsuzlukları ihmal ediyor olmamız beni çok rahatsız ediyor. Bu mantıklı değil. Mantıken matematikte bir değeri çok küçük olduğu için ihmal edersiniz, sonsuz büyüklükte olduğu ve onu istemediğimiz için değil." diye yazmıştı. 

Fizik alanında önemli katkılar sağlayan Paul Dirac, 20 Ekim 1984 tarihinde Amerika'nın Florida eyaletinde hayatını kaybetmiştir.

Etiketler: paul dirac kimdir, paul dirac fiziğe katkıları, paul dirac kısaca hayatı, dirac denklemi

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap