Periscope Yasaklanınca İsim Değiştirip Tekrar Yayına Girdi


Teknonce > Teknoloji > Periscope Yasaklanınca İsim Değiştirip Tekrar Yayına Girdi
Periscope Yasaklanınca İsim Değiştirip Tekrar Yayına Girdi

Dün akşam saatlerinde Twitter'ın canlı yayın hizmeti olan Periscope yasaklandı.

İsim hakkından dolayı hakkında dava açılan Periscope, dün ani bir kararla kapatıldı.2015 yılında ilk olarak iOS, ardından da Android kullanıcılarının hizmetine sunulan Periscope mobil cihazlarda canlı yayın dönemini başlatan adımlardan biri olmuştu. Twitter'ın ardından Facebook ve takipçisi birçok platform benzer uygulamalar üreterek kullanıcılarının canlı yayın yapmasını mümkün hale getirmişti. Ancak Periscope, dün akşam ani bir mahkeme kararıyla kullanıcıların erişimine kapatılıp yasaklandı. 

Periscope'un kapatılmasının sebebi ise bu işlemin hemen ardından yapılan araştırmalarla ortaya çıktı. Ülkemizde bulunan Periskop İletişim ve Prodüksiyon Hizmetleri LTD. ŞTİ isimli bir şirket, marka haklarına tecavüz edildiği gerekçesiyle Periscope'u mahkemeye vermiş. Davacı şirketin www.periscope.tv adresli internet sitesi ve @periscopeco isimli Twitter hesabıyla birlikte Periscope adı altında gerçekleşen tüm faaliyetlerin, tanıtım ve reklamların önlenmesine yönelik talepte bulunduğu açıklandı. Kamuoyuna açıklanan karar metni ise şu şekilde:

" İhtiyati tedbir isteyen vekili, marka tecavüzüne esas teşkil eden davalı Twitter'e ait Periscope isimli mobil uygulama diger davalılara ait Ios ve Android işletim sistemleri üzerinden kullanıcılara ulaştırıldığını ve söz konusu mobil uygulamaya erişimin engellenmesini, ayrıca yine mobil uygulamaya ait web sitesi olan www.periscope.tv internet sitesine ve @periscopeco isimli twitter kullanıcısının da dava konusu tecavüzün yer bulduğu diğer kaynaklar olduğunu ve tedbiren erişime engelleme kararı verilmesini, ayrıca yine davalıların Periscope adı altında tüm reklam ve tanıtım çalışmalarının ihtiyati tedbir yoluyla önlenmesini talep etmiştir. " 

Bu kararın hemen ardından, mahkeme kararı gereği, Periscope uygulamasına ait internet sitesi, Twitter profili ve mobil uygulamalara Türkiye'den erişim yasaklandı. Periscope'da bu şekilde Türkiye'deki tüm faaliyetlerine dün akşam son vermiş oldu.

Fakat Periscope'un Türkiye'deki yokluğu oldukça kısa sürdü. İsim benzerliği sebebiyle Türkiye'de erişime engellenen Periscope, hızlı bir şekilde ismini değiştirerek yeniden kullanıcılarına kavuştu. Artık Türkiye'de Periscope, Scope adıyla hizmet verecek. Yeni hesaptan ilk tweet'ini atan Scope "Merhaba! Sadece Türkçe kullanıcılarımız için bir Twitter hesabı oluşturduk. Ürün güncellemeleri ve yenilikler için takipte kalın!" duyurusuyla açıldı. 

Artık Periscope, Scope adlı uygulama olarak Google Play'dan indirilebilmekte. iOS kullanıcılarının ise kısa süre içinde uygulamaya kavuşması bekleniyor.

Etiketler: twitter, periscope yasaklandı, scope, iOS, android, google play

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap