Peter Thiel Kimdir? Peter Thiel'in Hayatı


Teknonce > Teknoloji > Peter Thiel Kimdir? Peter Thiel'in Hayatı
Peter Thiel Kimdir? Peter Thiel'in Hayatı

Online ödeme sistemi PayPal'ın kurucusu olan Peter Thiel kimdir? İşte Peter Thiel'in hayatı...

Peter Thiel Kimdir? Peter Thiel'in HayatıPeter Thiel, 11 Ekim 1967 tarihinde Frankfurt'ta dünyaya geldi. Thiel'in ailesi sürekli farklı şehirlere taşındığından dolayı ilköğrenimi sırasında 7 okul değiştirdi. San Mateo Lisesi'nde orta öğrenimini tamamlayan Peter Thiel, Stanford Üniversitesi Felsefe bölümünü kazandı. Peter Thiel, 1987 yılında The Stanford Review isimli gazeteyi kurdu ve baş editörlük görevini üstlendi. Aynı zamanda Stanford Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde yüksek öğrenimini sürdürmeye devam etti.

Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra ABD Yüksek Mahkemesi'nde adalet sekreterliği yaptı fakat bu görevde başarısız oldu. Daha sonra New York'ta bulunan Sullivan & Cromwell Hukuk bürosunda avukatlık yapmaya başladı. Yaklaşık 7 ay sonra bu işten de ayrıldı.

Tüm bu çalışmalardan sonra İnternet dünyasında çevrimiçi ödemelerde bir boşluk olduğunu farkederek PayPal üzerinde çalışmaya başladı. Peter Thiel, 1999 yılında tüketicilere kolaylık ve güvenlik sağlamak amacıyla dijital cüzdan olarak tabir ettiği Paypal'ı kurdu.

Nokia, Deutsche Bank temsilcileri ve Elon Musk'un verdiği destek sayesinde Paypal kısa sürede büyüdü. 2001 yılında 6 milyondan fazla kişi PayPal'ı kullanıyordu. PayPal, 15 Şubat 2002 tarihinde halka açıldı ve eBay'e 1.5 milyar $ karşılığında satıldı.

Peter Thiel, 2004 yılının Ağustos ayında Facebook'un %10.2'lik hissesini 500.000$ karşılığında satın alarak Facebook'un yönetim kuruluna katıldı.

İş hayatını devam ettirirken özel hayatını da ihmal etmeyen Peter Thiel, 2017 yılında Matt Danzeisen ile evlendi. Paypal ile büyük bir başarı yakalayan Peter Thiel'in serveti Şubat 2018 verilerine göre 2.5 milyar dolardır.

Etiketler: peter thiel kimdir, peter thiel hayatı, peter thiel serveti

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap