Php ile Kayıt Formu Yapımı


Teknonce > Bilgisayar > Php ile Kayıt Formu Yapımı
Php ile Kayıt Formu Yapımı

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte web siteleri büyük bir önem kazanmış durumda. Birçok web sitesi kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunabilmek adına profil oluşturmalarını sağlamaktadır. Web sitelerinde profil oluşturabilmek için ise kayıt formlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bizde bu yazımızda sizler için Php ile bir kayıt formunun nasıl yapılabileceğini anlatacağız. İşte Php ile kayıt formu yapımı...

Daha önce sizlere php ile giriş paneli yapımını anlatmıştık. (İlgili haber için tıklayın.) Tıpkı giriş paneli yapımında olduğu gibi kayıt formu yaparkende Php ve Html dillerine ihtiyaç duyrulur. Görsel açıdan güzel bir kayıt formu için ise Css kullanılır. Bir kayıt formu yaparken en önemli hususlardan birisi veritabanıdır. Çünkü kullanıcılar sisteme giriş yapmadan önce bilgilerini girerek profil oluştururlar. Girilen bilgiler veritabanına kaydedilir ve giriş işlemi yapılırken kullanılır.Kayıt formunu oluşturmak için ihtiyaç duyulan dil Html'dir. Daha önceki yazılarımızda da bahsetmiş olduğumuz gibi kayıt formu, giriş paneli vb. sayfaları yapmak için bir form oluşturulur ve bu form içerisine input elemanları ve buton yerleştirilerek paneller hazırlanır.

<form action=”” method=”POST”>

<input type=”text” name=”ad”/>

<input type=”text” name=”soyad”/>

<input type=”text” name=”kullanici_adi”/>

<input type=”email” name=”mail”/>

<input type=”password” name=”sifre”/>

<input type=”submit” value=”Kaydol”/>

</form>

Yukarıdaki kodlar sayesinde ad, soyad, kullanıcı adı, mail adresi ve şifre bilgilerini isteyen bir kayıt formu oluşturulmuş olur. Formda bulunan kayıt butonuna basıldığında ise kayıt işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Php kodlarını yazmaya başlarken öncelikle veritabanı ayarlarımızın tutulduğu dosyayı çağırmamız gerekiyor. Bunun için include_once kodu kullanılır.

İnclude_once (“ayarların tutulduğu sayfanın adı”); şeklinde dosyamızı çağırıyoruz.

Daha sonra Post metodu ile gönderdiğimiz verileri alıyoruz.

$ad=$_POST["ad"];

$soyad=$_POST["soyad"];

$kullaniciadi=$_POST["kullanici_adi"];

$mail=$_POST["sifre"];

$sifre=$_POST["sifre"];

Yukarıdaki kodlar sayesinde formdan gelen verileri almış oluruz.

 if (!$kullaniciadi || !$sifre || !$mail ) "Bu satırda bilgilerin forma girilip girilmediği kontrol edilmektedir. Eğer bilgiler girilmediyse kullanıcıya uyarı verilir."

{

echo "Tüm alanları doldurmalısınız.";

}

else

{

$insert=query("INSERT INTO uyeler SET adın bulunduğu alan='$ad', soyadının bulunduğu alan='$soyad', kullanıcı adının bulunduğu alan='$kullaniciadi', mailin bulunduğu alan='$mail', şifrenin bulunduğu alan='$sifre'"); 

}

Yukarıdaki kodlar sayesinde basit bir kayıt formu oluşturmuş olursunuz. Css yardımı ile kayıt formunuzu göze hoş görünen bir hale getirebilirsiniz.

Etiketler: php kayıt formu, php ile üyelik sistemi, veritabanı, php

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap