Php Dersleri 2 : Sabitler


Teknonce > Bilgisayar > Php Dersleri 2 : Sabitler
Php Dersleri 2 : Sabitler

Bu dersimize Php programlama ile ilgili birkaç ön bilgi vererek başlıyoruz. İlk olarak Php kodlarını kullanabilmeniz için uzantısı html olan bir dosya oluşturmanız gerekmektedir.

Oluşturduğunuz html dosyasını açabilmek için bir uygulamaya ihtiyacınız var. Php ve html programlama için oldukça fazla uygulama mevcuttur. İnternet'te html yada php editörü şeklinde arama yaparak bu uygulamalara ulaşabilirsiniz. Notepad++ , Sublime Text bizim önerebileceğimiz uygulamalardır.Bu kısa bilgiden sonra dersimize geçiş yapabiliriz. Sabitler, çalışma boyunca hiç değiştirmeyeceğimiz sabit değerli bilgiler için kullanılır. Sabitleri tanımlama işlemi define () fonksiyonu yardımıyla yapılır.

<.?php

define ('site_ismi' , 'teknonce.com');

?>

Sabitler tanımlanırken iki değer kullanılır. Virgülün sol tarafına tek tırnak içinde sabitin adı , sağ tarafına ise tek tırnak içinde alacağı değer yazılır. Yukarıda tanımladığımız sabitimizin adı "site_ismi" , değeri ise "teknonce.com" oldu.

Sabitlerin tanımlanmasında kullanılan kurallar ile değişken tanımlamada kullanılan kurallar aynıdır. Yalnız sabitler tanımlanırken $ işareti kullanılmaz.

Örneğin; Veritabanı olan bir uygulama yaptık. Veritabanına bağlanırken kullanıcı adı , şifre ve veritabanı adı gibi bilgiler gerekir. Bu bilgiler sabitlerle tanımlanabilir. Bu gibi önemli bilgiler ayrı bir html dosyası içinde sabitlerle tanımlanarak tutulur. Çünkü yaptığımız uygulamalarda en önemli  nokta bu bilgilerdir. Bu bilgiler veritabanı ile uygulama arasında bir köprü görevi görmektedir.

Oluşturduğumuz bir sabiti ekrana yazdırmak için aşağıdaki php kodunu kullanabiliriz.

<.?php

define ('site_ismi' , 'teknonce.com');

echo site_ismi;

?>

Bu kod sayesinde ekranda teknonce.com yazar.

Bir sabitin tanımlı olup olmadığını ise defined () fonksiyonu yardımıyla anlarız. 

<.?php

define ('site_ismi' , 'teknonce.com');

 echo defined('site_ismi');

?>

bu kodu yazdığımızda ekranda 0 veya 1 yazar. 0 sabitin tanımlı olmadığını, 1 ise sabitin tanımlı olduğunu göstermektedir.

Not: Kodlarda Php'den önceki nokta işaretini kaldırmanız gerekmektedir.

Etiketler: php,yazılım,php değişkenler,php sabitler,veritabanı,notepad++,sublime text,php editörü,html editörü

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap