PHP Nedir?


Teknonce > Bilgisayar > PHP Nedir?
PHP Nedir?

PHP, web tabanlı bir programlama dilidir. Diğer programlama dillerine göre çok fazla avantajı olan bir dildir. Günümüzde en popüler programlama dillerinden birisidir. 

    

Phpye başlarken yapılması gerekenler!

Öncelikle bilgisayarınıza Wampserver programını kurmalısınız. Wampserver'ı kurduktan sonra bilgisayarınızın C:/ dizini altında wamp64 klasörü oluşacaktır. Bu klasörün altında ise www klasörünü açmalısınız. Www klasörünün içinde istediğiniz isimde bir klasör oluşturarak o klasör altında php dosyalarınızı oluşturabilirsiniz.

Peki, Kim, Ne Zaman Bulmuş?1995 yılında aslen Danimarkalı olan Yazılımcı Rasmus Lerdorf tarafından bulunmuştur.

Ne İşe Yarar, Neler Yapabilirim?

PHP sayesinde basit blog siteleri, E-ticaret siteleri, arama motorları, gibi birçok sistem yapabilirsiniz. Tabiki bunun için gerekli sabır, azim ve zamana sahip olmanız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse Mark Zuckerberg Facebook  uygulamasını PHP sayesinde yapmıştır ve Mark bu siteyi yaptığında 20 yaşındaydı. Mark Zuckerberg, sabırlı ve azimli olmasa belki de bugün Facebook'la tanışmamış olacaktık. 

Peki PHP'nin avantajları neler?

Php ücretsizdir. Herhangi bir ücret ödemeden istediğiniz şekilde kullanablirsiniz.

Php ile ilgili kaynak bulma sorunu yaşamazsınız. Herhangi bir sorunuz ya da sorununuz olursa gerek internet gerekse kitaplar aracılığıyla yardım alabileceğiniz çok sayıda kaynak bulunmaktadır.

PHP'nin avantajları olduğu gibi dezavantajları da var.

Örneğin yazdığınız kodları bilgisayarınızda sorunsuz bir şekilde çalıştırmanıza rağmen internet ortamına attığınız zaman sıkıntı çıkarması olası bir durumdur.

Eğer kodları yazarken hata yaptıysanız burada şu deyimi kullanmak istiyorum "Bana balık verme balık tutmayı öğret" yani Php size hata şu diye göstermez yaptığınız hatayı kendiniz düzeltmeniz gerekir.

Son olarak PHP tek başına yeterli bir dil değildir. Malumunuzdur ki İnternet sitelerinin kullanıcıya görünen kısmının görsel ve dinamik olması gerekir. Bunun içinde HTML, Css, Jquery gibi dilleri kullanmanız gerekmektedir. Az önce saydığım diller görsel kısım için kullanılan dillerdir.

Ve buraya bir de örnek bir php kodu bırakıyorum.

    "<.?php"

    echo "merhaba"; bu kodun bulunduğu sayfa çalıştırıldığında ekrana merhaba yazar. "Echo"  Php'de ekrana yazdırma komutu olarak tanımlanır. Tırnak içine ne yazarsanız ekranda çıktı olarak o yazıyı görürsünüz.

    "?>" bu şekilde de php kodlarımızı bitirmiş oluyoruz.

    İlerleyen günlerde Php'yi sizlere daha detaylı şekilde anlatmaya devam edeceğiz. 

    

Etiketler: yazılım, php, programlama, internet, HTML, yeni başlayanlar için php, yeni başlayanlar için programlama, web sitesi

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap