Pisagor Kimdir ve Hangi Alanlarda Çalışma Yapmıştır?


Teknonce > Bilim > Pisagor Kimdir ve Hangi Alanlarda Çalışma Yapmıştır?
Pisagor Kimdir ve Hangi Alanlarda Çalışma Yapmıştır?

Antik dönemin önemli isimlerinden olan Pisagor kimdir? Pisagor'un hayatı ve eserleri nelerdir? Pisagor'un buluşları nelerdir ve Pisagor ne yapmıştır? işte ayrıntıları...

Pisagor'un Kısaca Hayatı. Pisagor Kimdir?İyonya'lı olan ve MÖ 570 - MÖ 495 yılları arasında yaşamış olan Pisagor (Pythagoras) filozof, matematikçi ve Pisagorculuk olarak bilinen akımın kurucusudur. Yunanistan'daki Sisam Adası'nda dünyaya gelmiştir. Babası Mnesarkhos yüzük yaparak ailenin geçimini sağlamıştır. Eğitimine Sisam Adası'nda başlayan Pisagor, babasıyla birlikte ticaret yapmak için farklı şehirleri gezmiştir. O dönemin önde gelenlerinden Thales'in öğrencisi olan Pisagor, hocasının tavsiyesiyle Mısır'a gitmiş ve orada kendini geliştirmiştir. (Thales'in hayatı ve çalışmaları için tıklayın.)

Mısır'dan döndüğünde, devlet baskısından dolayı İtalya'nın güneyindeki kentlerden biri olan Crotone'ye gitmiş ve Orfeusçuluk akımının etkisinde kalarak gizli ve mistik bir tarikat kurmuştur. Kurduğu bu topluluk siyasette de etkili olmayı başarmıştır. Kendilerine matematikçiler diyen bu topluluk üyeleri inançları gereği et yemiyorlar ve kurulan bu okulda yaşıyorlardı. Toplantılara dinleyiciler de katılabiliyor ancak onların et yemelerinde bir sakınca görülmüyordu. Bir dönem Kroton şehrinde yönetimi ele geçiren bu tarikat kanlı bir ayaklanma sonucu tekrar indirilmiştir.

Pisagor'un Çalışmaları ve Matematiğe Katkıları

Pisagor'un tarikatının matematiği kutsallaştıran bir görüşü vardı. O dönem insanların araştırmaları varlığın nereden geldiği ve nasıl oluştuğuna yönelikti. Bu tarikat ve üyeleri matematiği öylesine kutsallaştırmıştır ki, varlığın sayısal bir temeli olduğunu düşünmüştür. İnançları böyle olunca da tarikat üyeleri ve Pisagor, sayılar ve matematik alanında yoğun çalışmalar yürütmüşlerdir. Bu çalışmaların sonunda varlığın gerçek bilgisine erişecekleri düşüncesindedirler. Bu öğretilerinden dolayı Pisagor "sayıların babası" olarak da anılır.

Pisagor Teoremi (Pisagor Bağlantısı ya da Pisagor Formülü) Nedir?

Pisagor'un matematiğe katkılarından en önemlisi Pisagor bağıntısını ortaya koymasıdır. Yukarıdaki şekilden de anlaşılacağı gibi Pisagor bağıntısı; bir üçgende iki dik kenarın kareleri toplamının hipotenüsün karesinin toplamına eşit olmasıdır.

Pisagor'un matematiğe katkılarından bir diğeri kare sayıları keşfetmeleri ve bunun adını koymalarıdır. Örneğin 4 2'nin karesi, 9 3'ün karesidir. Yani 4 ve 9 kare sayılardır.

İrrasyonel sayıları Pisagor'un bulduğu bilgisi ise yanlıştır. İrrasyonel sayıları Pisagor değil, onun öğrencisi Hippasos bulmuştur.

Pisagorcuların bir diğer önemi de astronomi alanındaki çalışmalarıdır. Tarihte ilk defa Dünya'nın evrenin merkezinde yer almadığını ve Dünya'nın yuvarlak olduğunu Pisagorcular söylemiştir. Onlara göre Dünya merkezi görünmeyen "ateş" olan bir şeyin etrafında dönmektedir. Ancak buna dair kanıtları, Rönesans'taki bilim insanlarınınki kadar kesin değildir. Dünya'nın yuvarlak olduğunun kesin bir şekilde kanıtlanması Rönesans'taki Galilei gibi bilim insanları ve Macellan gibi kaşiflerin başarısıdır. (Galilei'nin çalışmaları için tıklayın.) (Macellan'ın çalışmaları için tıklayın.)

Pisagor'un eserleri ise günümüze ulaşmamıştır. Öğretileri sözlü olarak günümüze gelmiştir.

Etiketler: pisagor hayatı kısaca, pisagorun eserleri, pisagor teoremi, pisagor matematiğe katkıları, pisagor bağıntısı,

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(2)

 1. Enes Arslan
  30.03.2019 13:18

  ÇOK KISA

  Murat kasli
  30.12.2018 14:44

  Çok uzun

Yorum Yap