Platon Kimdir? Platon Hayatı Kısaca


Teknonce > Astronomi > Platon Kimdir? Platon Hayatı Kısaca
Platon Kimdir? Platon Hayatı Kısaca

Antik Yunan döneminin önemli filozoflarından olan Platon ya da Eflatun kimdir? Platon'un hayatı kısaca nasıldır? Platon'un felsefeye en önemli katkısı nedir? Cevapları kısaca sizler için derledik...

Platon Kimdir? Platon Hayatı Kısaca

Platon'un hayatıyla ilgili hemen hemen hiç kaynak bulunmamakla beraber Platon'un hayatına dair kısaca en önemli bilgileri Diogenes Laertius'tan alıyoruz. Asıl adının Aristokles olduğu ve omuzları geniş olduğu için kendisine "geniş" anlamına gelen Platon lakabını taktıkları bilinmektedir.Milattan önce 428 yılı civarında hayata geldiği bilinen Platon'un doğduğu yer olarak Atina ya da Aigina gösterilir. Ailesi soylu bir ailedir ve ailenin devlet içinde de yakın akrabaları vardır. Ailenin durumundan dolayı iyi bir eğitim almış, çocukluk yıllarında ileri seviyede jimnastik ve müzik derslerini tamamlamış.

Gençlik yılları, Atina'nın da entelektüel anlamda parlak yıllarıdır ve Platon bu atmosferden de beslenmiştir. Gençliğinde güreş ve tiyatroyla ilgilenmiştir. O dönemki varlıklı insanlar arasında popüler olduğu gibi Platon siyasete hiç atılmamış, ailesinden kalan serveti felsefede kendini geliştirerek harcamıştır. Platon, 20 yaşındayken Sokrates'in öğrencisidir. Platon'un hocası Sokrates idam edildiği sırada Platon tahminen 25 yaşlarındaydı. Sanatla da ilgilenen Platon, gençliğinde birçok tiyatro eseri yazmış ancak Sokrates'in etkisiyle bunları yakmıştır.

Sokrates'in ölümünden sonra Platon, öteki Sokratesçilerle beraber Megara'ya gitmiştir. Burada kısa bir süre kaldıktan sonra Atina'ya dönmüş, küçük çaplı eğitim faaliyetleri yapmış ve seyahatlerde bulunmuştur. Genel kabule göre Platon bu dönemde Kuzey Afrika'ya gitmiştir. Mısır'a da giden Platon, burada matematik ve astronomi öğrenmiş. Bu seyahate dair şüpheler bulunsa da, İtalya ve Sicilya'ya gittiği kesin olarak bilinmektedir. Bu seyahatlarin Platon'un düşünce hayatında çok fazla etkisi olduğu düşünülüyor. Burada Phytagorasçılarla tanışmış ve bilgilerini ilerletmiş.

Sicilya'dan ilk dönüşünde Platon Akademos denilen bölgede ünlü okulu Akademia'yı kuruyor. 20 yıl boyunca buranın işleriyle uğraşmıştır. Platon'un hayatı 347 yılı civarında sona ermiştir.

Platon'un Felsefeye En Önemli Katkısı Nedir?

Platon'un felsefe tarihindeki ilk büyük sistem olduğunu söylemek mümkündür. Felsefenin alanına giren neredeyse her konuyla ilgilenmiş ve üzerine diyaloglar yazmıştır. Platon'un felsefeye en önemli katkısı, felsefenin temel sorularını ilk kez yazılı formatta ve felsefi bir tarzda işlemesidir. Örneğin devlet üzerine yazılan, bilinen ilk eser Platon'un Devlet kitabıdır. Kitaplarında sorduğu sorular, felsefede günümüzde bile güncelliğini koruyan sorulardır. 

Bununla birlikte Platon kitaplarını diyalog tarzında yazarak felsefe için tartışmanın ne kadar önemli olduğunu da bizlere gösteren filozoflardan biridir. Günümüzde bile felsefede tartışmanın önemi anlatılırken, Platon'un diyaloglarından örnek verilir.

Etiketler: platon kimdir, platon hayatı kısaca, platonun felsefeye en önemli katkısı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap