Polaroid Fotoğraf Makinesini Kim İcat Etti?


Teknonce > Teknoloji > Polaroid Fotoğraf Makinesini Kim İcat Etti?
Polaroid Fotoğraf Makinesini Kim İcat Etti?

Günümüzde yaygın olarak kullanılan fotoğraf teknolojisinin gelişimi nasıl oldu? Polaroid fotoğraf makinesini kim icat etti? İşte cevabı...

Polaroid Fotoğraf Makinesini Kim İcat Etti?

Halk arasında "şipşak" olarak ünlenen polaroid fotoğraf makineleri uzun yıllar boyunca fotoğraf meraklılarının talebine hızlıca cevap vererek önemli bir ihtiyacını ortadan kaldırdı. Polaroid fotoğraf makinelerinin icadından önce fotoğraf çektirmek ve çekilen fotoğraflara hemen ulaşmak bugünkü kadar kolay değildi. Polaroid fotoğraf makinelerinin icadındaki hikaye ise oldukça enteresan.1943 yılında üç yaşındaki Jennifer Land adlı kız çocuğu babasına basit bir soru yöneltti: "Fotoğrafım çekildiğinde neden hemen kendimi göremiyorum?" Babası Edwin Land ise bu basit sorudan hareketle çalışmalarına başladı. Eski fotoğraf makinelerinin mantığından hareketle çalışmalarına başlayan Edwin Land anında görüntü veren, banyo gerektirmeyen bir fotoğraf makinesi ile filmini icat etti. 

Polaroid fotoğraf makinelerinin icadı için yürütülen bu çalışmalar yaklaşık 3 yıl sürdü. Çalışma prensibi ise ışık alan negatif görüntünün bir dizi merdanenin arasından geçerek kimyasal madde içeren tabakasının kırılmasından sonra banyo edilerek pozitif görüntüye dönüşmesi şeklinde işliyordu. 

Amerikalı Edwin Land polaroid fotoğraf makinesi buluşunu 21 Şubat 1947'de Amerikan Optik Cemiyeti'nde tanıttı. Makinenin piyasaya sürülmesi ise  26 Kasım 1948 yılında gerçekleşti. Piyasaya çıkışının hemen ardından ise bölgesel çapta 5 milyon dolarlık satış rakamına ulaşmayı başardı. Fotoğrafların renklendirilmesi için ise insanlar 1963 yılına kadar beklemek zorunda kaldı.

Televizyonun icadı haberi için tıklayın.

Etiketler: polaroid fotoğraf makinesi icat, polaroid fotoğraf makinesi buluş

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap