Popmundo Nedir? Nasıl Oynanır?


Teknonce > Oyun > Popmundo Nedir? Nasıl Oynanır?
Popmundo Nedir? Nasıl Oynanır?

John Clemente tarafından tasarlanarak 2004 yılında piyasaya çıkmış ve tarayıcı üzerinden oynanan online bir rol yapma oyunu olan Popmundo nedir? Nasıl oynanır? Ayrıntılar haberimizde...

Popmundo Nedir? Nasıl Oynanır?

Popmundo, oyuncuların sanal müzik sanayisinde gelişmeye çalıştıkları bir rol yapma oyunudur. Bunun yanı sıra oyuncular; şirket yönetmek, suç dünyasında yer almak, polis ve doktor olmak gibi farklı kariyer dallarında da ilerleyebilirler. Gerçek zamanlı oynanan Popmundo, 22 dile tam olarak çevrilmiş, 3 dilde ise çeviri aşamasındadır. Metin bazlı bir oyun olan Popmundo, grafikleri ve sesi olan geleneksel bir bilgisayar oyunu değildir. Oyun hiçbir zaman bilgisayara karşı oynanamaz, ilişki kurulan her karakter oyunu oynayan gerçek bir kişidir. İlk kurulduğu zamanlarda tamamen müzik endüstrisi tabanlı olan Popmundo'ya evlilik, ebeveynlik, politika gibi kavramlar girmiş ve Popmundo, sanal bir hayat platformu haline gelmiştir.

Oyunun 2. sürümüyle birlikte aynı anda en fazla 2750 oyuncu oyuna girebiliyor. İkinci sürüm ile artık oyuncular oyuna başlarken başlayacağı şehri seçtikleri ekran üzerinden aktif müzik kariyeri yaratabiliyorlar. Oyun hediye olarak seçtikleri müzik türünün kitabını hediye olarak verir. Ayrıca seçtiğiniz enstrümanı ekipmanınız arasına ekler.

İşe girerek para kazanılabilen oyunda, bankalara para yatırarak Popmundo yılının(Oyunda geçirdiğiniz 56 gün bir Popmundo yılı olarak kabul edilir) sonunda bazı bankalardan faiz alabilirsiniz. Her hafta bir kere yapılan güncellemeler sonunda oyundaki aktiflik oranınıza göre 1 ila 3 deneyim puanı alırsınız. Bu puanlarınızı moralinizi yükseltmek, sağlığınızı artırmak, karakter özelliklerini geliştirmek için kullanabilirsiniz. Fakat bu puanlarla yapılacak en mantıklı hamle karakter sayfanızdaki karakter özelliklerini geliştirmektir. Bunun faydasını uzun vadede görürsünüz.

Popmundo'da 56 günde bir (popyıl) tekrarlayan özel günler de bulunmaktadır. Bunlardan bazıları gerçek hayattan alınmıştır. Örneğin: Sevgililer Günü, Noel, Yeni Yıl gibi. Bazı özel günler ise oyunun kendi senaryosundan meydana gelmiştir. Örneğin Aziz Kobe günü, oyunun ilk annesi olan Kobe Tai adına düzenlenir ve her yıl oyuncular Singapur, Johannesburg, Moskova ya da Tromso'daki patikaları aşarak başarı kazanabilirler. Aynı şekilde her yıl Londra'daki Highgate Cemetery'de bulunan lahitin açılıp zombi avının mümkün kılındığı Ölüler Günü, ilk diktatör olan Melvin Stjärnblom'un ani ölümü anısına düzenlenen Kurtuluş Günü gibi günler de mevcuttur.

Popmundo'da, Rio de Janeiro şehrinde her yıl Büyük Patlama (Big Bang) adı verilen müzik festivali düzenlenir. Bunun yanı sıra Müzik Bakanlığı'nın düzenlediği ve oyunun en önemli aktivitesi olarak görülen Popmundo Festivali vardır, ancak bu festivalin düzenlenme zamanının belirli bir periyodu yoktur.

Oyunda bazı ayrıcalıklara sahip olabilmek için belli bir ücret karşılığında VIP üye olabilirsiniz. VIP üye olmanın en büyük ayrıcalıklardan birisi oldukça yüksek para kazandıran CEO mesleğinin seçilebilmesidir. Ayrıca VIP üyeler cep telefonlarıyla arkadaşlarını arayabilir, online alışveriş yapabilirler. VIP üyeler kolaylıkla kaliteli konser mekanlarını ve stüdyolarını ucuz fiyata bulma şansına sahiptirler ve kabileye katılıp kabile forumunda sohbet edebilirler. Popmundo'da çeşitli özelliklere sahip VIP paketi dışında bir de özel kredi seçenekleri vardır. Belli bir miktar karşılığında 1000 kredi alıp bunu sunulan seçenekler arasında harcama imkanı mevcut. Satın alınan kredilerle isim değiştirme, cinsiyet değiştirme, hapisten kaçma ve buna benzer özel özellikler alınabilir.

Oyunda suç kariyeri de mevcuttur; bunların da yetenekleri vardır: Temel Suç, Hırsızlık, Yankesicilik, Zimmete Para geçirme, Kundakçılık, Hapishaneden Kaçma, Dükkân Hırsızlığı gibi... Bir suçlu oyunda gerçek hayatta en fazla 30 gün ceza alabilir. Oyunda; 9 ve 10mm silahlar, dinamit lokumu, 200lük destelerle dolu para çantası, polis telsizi gibi bulunması zor olan bazı eşyalar vardır.

Birçok ülkede popüler olan Popmundo'nun en fazla üyeye sahip olduğu ülke Türkiye'dir. Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya oyundaki şehirler arasında yer almaktadır.

Etiketler: popmundo, popmundo nedir, popmundo nasıl oynanır

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap