PowerBank Nedir? Ne İşe Yarar?


Teknonce > Teknoloji > PowerBank Nedir? Ne İşe Yarar?
PowerBank Nedir? Ne İşe Yarar?

Akıllı telefonları şarj etmek amacıyla kullanılan ve taşınabilir şarj cihazı olarak adlandırılan PowerBank nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl kullanılır?

PowerBank Nedir? Ne İşe Yarar?

PowerBank, akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla beraber önem kazanmış olan bir cep telefonu aksesuarıdır. Bilindiği üzere akıllı telefonlar oyun oynamak, müzik dinlemek, internette gezinmek vb. birçok şey için kullanılmaktadır. Durum böyle olunca telefonların şarjı gün içerisinde olmadık zamanlarda bitebiliyor. Bu gibi durumlarda PowerBank'lar sayesinde telefonlar şarj edilebiliyor. Bazı PowerBank'lar pille çalışırken bazıları ise elektrik ile şarj edilme özelliğine sahiptir. Pille çalışan PowerBank'lar genellikle bir pil ile telefonu bir kere şarj ederler. Bundan dolayı şarj edilebilir PowerBank'lar pilli PowerBank'lara göre daha fazla tercih edilirler. PowerBank ile bir telefonu şarj edebilmek için yapılması gereken tek şey PowerBank ile gelen kablo aracılığıyla telefon ve PowerBank'ı birbirine bağlamaktır.Bu sayede PowerBank üzerindeki enerji telefona aktarılacak ve telefonun şarjı dolmaya başlayacaktır. Ayrıca bazı PowerBank'lar 2 adet USB çıkışına sahiptir. Bu sayede aynı anda 2 farklı cihaz şarj edilebilmektedir.

Bir PowerBank'ın tek şarj ile bir telefonu kaç kez şarj edebileceği mAh değerine bağlıdır. mAh, bir pilin tek seferde depolayabildiği enerjidir. Telefonların bataryalarından aşina olduğumuz mAh değeri PowerBank alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şeydir. Örneği telefonunuz 3500 mAh bataryaya sahip ise en az bir kez şarj edebilmek için seçeceğiniz PowerBank'ta 3500 mAh'lik olmalıdır. 

Halihazırda piyasada bulunan PowerBank'lar 1900-208000 arasında değişen mAh değerlerine sahiptir. PowerBank'ların mAh değeri yükseldikçe fiyatları da yükselir.

Etiketler: powerbank nedir, powerbank ne işe yarar, powerbank nasıl kullanılır

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap