Radyoyu Kim İcat Etti?


Teknonce > Teknoloji > Radyoyu Kim İcat Etti?
Radyoyu Kim İcat Etti?

Teknolojinin hız kesmeden gelişmesine rağmen popülaritesini hiç yitirmeyen radyoyu, kim icat etti ? Radyo ne zaman icat edildi ? İşte radyonun kısaca icadı...

Radyonun, şimdiki haline gelmesinde birçok bilim insanının katkısı vardır. Radyoyu icat eden bilim insanı Guglielmo Marconi olsa da radyonun mucidi unvanına tek başına sahip olamamıştır. Bunun nedeni radyonun kendi icadı olduğunu söyleyen kişi sayısının epeyce fazla  olmasıdır.

Radyoyu İlk Kim Buldu?Birçok bilim insanı radyo ile ilgili çalışmalar yapmıştır. Fakat ilk radyo sinyalini göndermeyi başaran kişi Guglielmo Marconi'dir. 1902 yılında Atlantik okyanusu boyunca sinyal gönderebilen Marconi, radyo ile iletişim kurulabileceğini kanıtlamış ve bu çalışmaları sayesinde Nobel Ödülü almaya hak kazanmıştır.

Radyoyu İcat Eden Kimdir ? Radyo Ne Zaman İcat Edildi ?

1888 yılında elektromanyetik radyasyonun (radyo dalgalarının) üretilebileceği ve takip edilebileceği dönemin önemli bilim insalarından olan Heinrich Hertz tarafından kanıtlanmıştır. 1894 yılında Heinrich Hertz'in ölümünden sonra kendisine ait makaleler yeniden yayımlanmış ve Marconi'nin bu konuya olan ilgisi artmıştır. Radyo ile ilgili çalışmalarına hız veren Marconi, radyo dalgalarını 2,4 kmlik bir mesafeye ulaştırmayı başarmıştır.

Marconi, ek desteklerle daha uzun mesafeye dalga gönderilebileceğini düşünerek o dönem Posta ve Telgraf Bakanı olan Pietro Lacava'ya bir mektup göndermiş. Lacava, mektupta yazılanların deli saçması olduğuna inandığından dolayı Marconi'nin mektubuna hiçbir zaman cevap vermemiştir.

1896 yılında dönemin Bologna Amerikan konsolosu ve aynı zamanda aile dostları olan Carlo Gardini'ye çalışmalardan bahseden Marconi, Gardini aracılığıyla İtalyan büyükelçisi Annibale Ferrero ile iletişime geçti. İngiltere'de istediği desteği bulacağına emin olan Marconi, 1896 yılında 21 yaşındayken annesiyle beraber Londra'ya gitmek için yola çıktı.

İngiltere'de istediği desteği alan İtalyan bilim insanı, 13 Mayıs 1897 tarihinde, açık denizde Dünya'nın ilk kablosuz iletişimini gerçekleştirmiştir.

Yaptığı bu deney sayesinde İngiliz Posta Ofisi'nin elektrik baş mühendisi olan William Preece'in ilgisini çekmiştir. Preece yaptığı konuşmalarla Marconi'yi kamuya tanıtır ve böylece Marconi tüm Dünya'nın dikkatini çekmeyi başarır.

Marconi, 20 Temmuz 1937 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Marconi'nin ölümünden sonra birçok bilim insanının çalışmaları sonucunda radyo, günümüzdeki haline ulaşmıştır.

Etiketler: radyoyu kim icat etti, radyoyu ilk kim buldu,radyo ne zaman icat edildi,radyonun icadı kısaca

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap