Ratip Berker Kimdir? Ratip Berker'in Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilim > Ratip Berker Kimdir? Ratip Berker'in Kısaca Hayatı
Ratip Berker Kimdir? Ratip Berker'in Kısaca Hayatı

Akışkanlar mekaniği alanında yapmış olduğu çalışmalarla tanınan uygulamalı mekanik ve matematikçi Ratip Berker kimdir? Ratip Berker Kütüphanesi nerededir? İşte Ratip Berker'in aldığı ödüller ve kısaca hayatı...

Ratip Berker Kimdir? Ratip Berker'in Kısaca Hayatı

Türk bilim insanı Ratip Berker, 5 Haziran 1909 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Ratip Berker, ilk ve orta öğrenimini Kadıköy Saint Joseph Lisesi'nde tamamlamıştır. Yüksek öğrenimini Fransa'da bulunan Nancy ve Lille üniversitelerinde tamamlayan Ratip Berker, 1933 yılında yapılan üniversite reformundan sonra Riyazi Mihanik Doçenti olarak İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'ne atanmıştır. Daha sonra Maarif Vekaleti Ratip Berker'e profesörlük unvanı verilmesini uygun görmüştür.Ratip Berker, 20 Kasım 1943 tarihli bir kararla fen fakültesi matematik enstitüsü profesörlüğüne atanmıştır. 1946 yılında çıkarılan bir yasayla profesörlerin ikinci bir üniversitede çalışması yasaklanmıştır. Hem İstanbul Üniversitesi hem de İstanbul Teknik Üniversitesi'nde çalışan Ratip Berker, İstanbul Teknik Üniversitesi'ni tercih etmiş ve İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'ndeki görevinden ayrılmıştır.

1951-1952 yılları arasında UNESCO'nun Paris'te bulunan merkezinde uzman olarak çalışmış ve Roma'daki Uluslararası Bilgisayar Merkezi'nin kuruluş hazırlıklarını yapmıştır. 1957 yılında Amerika'daki Indiana Üniversitesi'nde konuk profesör olarak ders veren Ratip Berker, 1962-1967 yılları arasında Lille Üniversitesi'nde, 1967-1972 arasında ise Paris Üniversitesi Fen Fakültesi'nde profesör olarak çalışmıştır. 

1972 yılında Türkiye'ye dönen Ratip Berker, 1979 yılına kadar Boğaziçi Üniversitesi'nde lisans düzeyinde Adi Diferansiyel Denklemler ve Kısmi Difrensiyal Denklemler dersleri vermiştir. Yüksek lisans düzeyinde ise Matematiksel Fizikte Özel Fonksiyonlar, İleri Adi Diferansiyel Denklemler ve İleri Kısmi Diferansiyel Denklemler derslerini vermiştir.

Doktora tezinde, sıkıştırılamaz ağdalı bir akışkanın hareket denklemlerine değinmiş ve elde ettiği sonuçlar sayesinde bilim dünyasına adını duyurmuştur. Ratip Berker, çalışmalarını sürdürürken Navier-Stokes denklemlerinin bilinen çözümlerinden yeni çözümler elde etmiştir. 

İstanbul Teknik Üniversitesi Gümüşsuyu yerleşkesinde bulunan kütüphaneye adı verilen Ratip Berker, 28 Ekim 1997 tarihinde İstanbul'da hayatını kaybetmiştir.

Ödüller

TÜBİTAK Bilim Ödülü

TÜBİTAK Hizmet Ödülü

İstanbul Teknik Üniversitesi Fahri Doktorası

Hacettepe Üniversitesi Fahri Doktorası

Legion d'honneur subayı

Etiketler: ratip berker kimdir, ratip berker kısaca hayatı, ratip berker kütüphanesi, ratip berker ödülleri

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap