Rekabet Kurumu'nun Verdiği Cezaların Ayrıntıları Ortaya Çıktı


Teknonce > Oyun > Rekabet Kurumu'nun Verdiği Cezaların Ayrıntıları Ortaya Çıktı
Rekabet Kurumu'nun Verdiği Cezaların Ayrıntıları Ortaya Çıktı

Ülkemizde oyun satıcıları ve perakende teknoloji mağazalarının fiyat belirleme politikaları bir süredir teknoloji ve oyun severleri yoruyordu. Bu konuda Rekabet Kurumu adım atmış ve mağazalara ceza yağdırmıştı. Cezaların ayrıntıları ortaya çıktı.

Geçtiğimiz yıl Rekabet Kurumu fiyatların haksız bir şekilde belirlendiği gerekçesiyle Aral Games, Vatan, Teknosa, Gold gibi birçok şirkete yüklü müktarda para cezası vermişti. Geçtiğimiz günlerde ise Rekabet Kurumu'nun tespit ettiği ve ilgili şirketler arasında geçen yazışmalar gündeme oturdu.Kesilen para cezaları şöyleydi:

Doğan Müzik Kitap Mağazacılık Pazarlama A.Ş : 2.307.544,54 TL

Gold Teknoloji Marketleri San. ve Tic. A.Ş. : 1.489.549,58 TL

Kliksa İç ve Dış Ticaret A.Ş. : 1.192.116,00 TL

Vatan Bilgisayar San. ve Tic. A.Ş. : 10.363.565,71 TL

Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Tic. A.Ş. : 863.538,50 TL

Teknosa İç ve Dış Ticaret A.Ş. : 7.651.563,82 TL

Türk Philips Ticaret A.Ş. : 1.255.290,42 TL

M.S. İstanbul İç ve Dış Ticaret Ltd.Şti. : 5.776.015,29 TL

Teknosa İç ve Dış Ticaret A.Ş. : 9.181.876,58 TL

LG Electronics Tic. A.Ş. : 6.221.201,00 TL

Vestel Ticaret A.Ş. : 8.024.370,30 TL

Rekabet Kurumu'nun yayınladığı raporda ilgili şirketler arasında fiyat belirleme için anlaşmalar yapıldığı yazıldı. Aral Games ile teknoloji mağazaları arasında yapılan bu anlaşmaların mail üzerinden yazışarak belirlendiği açıklanırken mailler de kamuoyuna düştü. 

Bu yazışmaların bazı örnekleri aşağıdaki gibi.

Gold-Aral Arasında Geçen Konuşmalar

GOLD: Aşağı da PES 2012 fiyatını görüyorsunuzdur umarım sizin saha da gezen ekibiniz var ya … bizim etiketlerimizi kontrol edip çok titiz bir şekilde resim çeken bu insert için müdahalenizi merakla bekliyorum bu tutumlarda ki samimiyetinizi görmek istiyorum bizi tehdit ettiğiniz gibi mal mı vermeyeceksiniz yada sizin ve yurt dışının net belirleyici kurallarından biri muhakkak geçerli olacaktır bundan şüphem yok art niyet aramama da gerek yoktur diye düşünmüyorum düşünmek istiyorum…

ARAL: Bizimde sabah insertten haberimiz oldu. Bu haberi görmek için saha ekibine ihtiyacımız yok. Sizin gibi çalışmış olduğumuz firmalardan bilgilerini alıyoruz. Sahada resim çekmek merch ekibimizin iş tanımlarından bir tanesidir, sizin mağazanıza özel çalışma değildir. Tüm noktalarımızda aynı çalışmayı yapıp, raporlarını yurt dışı firmalarına sunmaktayız. Mailinden anladığım kadarıyla düşük fiyatla çıkarsan ürün vermem sözüme çok fazla takılmışsın. Bu bizim tüm noktalarımıza fiyat bozmamaları için yapmış olduğumuz satış taktiğidir ve en azından bu taktik sayesinde ürün çıkış tarihinde fiyat bozulmamıştır. Hiçbir noktamıza şimdiye kadar düşük fiyatla çıkmış olduğu insert için daha sonra başka ürün vermeme gibi bir durumumuz olmamıştır, çalışmamızı bitirmemişizdir. Sadece o insert tarihi boyunca ekstra ürün gönderilmeme kararı alınmıştır. … Biz de sabahki insertü hayretle karşıladık, sizlerde takdir edersinizki böyle bir fiyat bizim alış fiyatımızın bile çok altındadır. Böyle bir inserte destek vermemiz veya onaylamamız mümkün değildir.

GOLD: …Bugüne kadar benim attığım bimeks insertleri veya diğer maillere hiç dönüş olmamıştı sanırım sen bu maile çok takılmışsın. Ürünün fiyatı çıktığı gün VATAN ve BİMEKS firmaların kendi bünyelerinde yaptıkları kampanyalar ile bozulmuştur ve sen yine biz destek vermiyoruz tüm ürünlere yapıyorlar deyip işin içinden çıkmıştın. Sana soruyorum tekel olduğun bir üründe tek yetkili dağıtıcısın ve oyun yeni çıkıyor fiyatın bozulmaması en büyük politikan olmasına rağmen kendi bünyesi içinde yapılmış bir kampanyaya göz yumman normal mi sonrada biz bozacağız dediğimiz de satış politikanız olan tehdit unsurunu kullanıyorsunuz…

DR-Aral Arasında Geçen Konuşmalar

DR: Adana Media Markt Call of Duty fiyatları: Satış fiyatı Call of Duty Modern

Warfare 3PC -129TL, Satış fiyatı: Call of Duty Modern Warfare 3 PS3 159 TL.

ARAL: Adana mağazasıyla görüştük. Yanlışlıkla o fiyattan çıkmışlar ama düzeltmişler sistemlerinde.

DR: Ataköy Plus Over Game fiyatları da düzelttirebilir misiniz?

PS3-190 TL

PC-150TL satıyorlar.

ARAL: Oyunların fiyatları normal üzerinde fiyat etiketi var. Sadece Over Game kart olanlara %5 indirim yapıyorlar. Adana Media Markt’da sistemde fiyatları düzelttirdik. Sadece fiyat etiketi üzerinde kalmış onu da bugün düzelttiriyoruz.

DR: Bizde d&r kartı olana % indirim yapalım bence.

DR-Aral Arasında Geçen Bir Başka Konuşma

DR: Ekteki rakip fiyatı düzelttirebilir misiniz, ya da aynı fiyata inelim bizde

ARAL: Ürünün fiyatını mağazada kontrol ettirdik. Satış fiyatı 179,99 TL.

Bimeks-Aral Arasında Geçen Konuşma

BİMEKS: … Ayrıca durup dururken pazarda fiyat bozulması gibi aksiyonları da pazarlama planlıyorsa, biz direkt olarak onlarla bu pazarlıkları yürütelim.

ARAL:… Piyasadaki fiyat bozmayla ilgili senin yapmış olduğun kampanyalarda (tüm ürünlerde %20 ve %30) pazarlamamız ne rol aldıysa diğer firmalarda da o kadar rol almıştır. … Biz tüm firmalara eşit mesafedeyiz ki bunun için yıllardır herkes ile sorunsuz çalışıyoruz.

BİMEKS: Aşağıdaki resimlerde her firmaya ne kadar eşit olduğunuz ortada… mesela basit bir hesapla 179,9 TL den satılan pes i, tam bir hafta sizin bile haberiniz olmadan (Ya da sadece …Bey in haberi yokmuş) DR tam desteksiz ve zararına olacak şekilde %55 indirimle satıyor. Sonra yine haberiniz olmadan, (telefonda direkt pazarlamadan destek almışlar dediğiniçin bu şekilde yazıyorum.) Teknosa bir adım ileri gidiyor ve tüm Aral oyunlarında %45 e varan indirimler diye insert çıkıp, üç tane oyunu da fiyatını bozup, duruyor. (…..). Ve biz o kampanyada yine de gazete ilanına herhangi bir Top oyununun fiyatının bozulduğunu duyurmamak için ayrıca özen gösterdik.

(…..TİCARİ SIR…..)

Teknosa-LG Arasında Geçen Konuşmalar

TEKNOSA: (Konu kısmında) Bahçelievler MM fiyatlan ile ilgili ne yapıyoruz?

LG: Doğum günü var yarın mağazanın biliyorsun. Bizden sadece 899'a 42PA4500 çıkacak

TEKNOSA: Barış insert bugün dağıldı. 949 a plazma çıkmış. 100 TL indirim kartlı yani 849 a geliyor. 1599 a 42lm615 var oda 100 TL indirim kartlı 1499 TL (Ekte MS broşürü var)

LG: 42LM615 adetleri 15 adet, mal vermiyoruz. Ben burada cevap verecek birşey görmüyorum. MM aracılığı ile herhangi mağazaya gelecek tüm fiyat taleplerine onay veririz. Adamlar doğum günü yapıyorlar ürün bile bulamamışlar bizden görüyorsun.

TEKNOSA: Bende 100tl teknosacard hediyeli insert çıkayım o zaman fiyatları bozmadan olur mu?

LG: Ben fiyat bozmamışlar demedim ki. Olabilecek en zararsın ürünlerde 15 stokla doğum günü yapmaya çalışıyorlar dedim. Daha ne kadar yönetelim ki bu işi. Yazık günah değil mi sadece bizim devam edeceğimiz 42LM615 fiyatına şu 50 TL farklı 15 adet için müdahale edersek? Dediğim gibi çevre mağazalardaki tüm taleplere istersen 50 TL altına gir destekliyim yarın.

TEKNOSA: durumunu anlıyorum zor ama kıvırmasan?”

 

Dışarıya karşı oldukça kurumsal görünen bu şirketler arasındaki yazışmalarda da kullanılan üslup ayrıca dikkate değer. Şirket yöneticilerinin yazışmaları yapan kişilerle ilgili bir işlem başlatıp başlatmadığı ise bilinmiyor.

Etiketler: teknosa ceza, aral ceza, LG ceza, Gold bilgisayar ceza, Bimeks ceza, DR ceza, Vestele ceza, Philips ceza, Doğan aş ceza

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap