Remziye Hisar Kimdir? Remziye Hisar'ın Eserleri ve Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilim > Remziye Hisar Kimdir? Remziye Hisar'ın Eserleri ve Kısaca Hayatı
Remziye Hisar Kimdir? Remziye Hisar'ın Eserleri ve Kısaca Hayatı

Kimya mesleğinin Türkiye'deki ilk kadın öncüsü olarak kabul edilen Remziye Hisar Kimdir? İşte Remziye Hisar'ın eserleri ve kısaca hayatı...

Remziye Hisar Kimdir? Remziye Hisar'ın Kısaca Hayatı

Remziye Hisar, 1902 yılında Üsküp'te dünyaya gelmiştir. Ailesi, Meşruyetin ilanından 1 yıl sonra İstanbul'a göç etmiştir. Remziye Hisar, Davutpaşa'daki 3 yıllık mekteb-i iptida-i'yi, 1 yılda tamamlamıştır. Daha sonra İttihat ve Terakki mektebi ve Emirgan İnas Rüştiyesi'ne devam etmiştir. Çok sevdiği Türkçe öğretmeninin İstanbul Darülmuallimatı'nda(Kız Öğretmen Okulu) göreve başlaması üzerine Remziye Hisar, öğrenimi bu okulda sürdürmüştür. Okulda başarılı bir öğrenci olan Remziye Hisar, küçük sınıflardaki öğrencilere geometri ve matematik dersleri vermiştir. 15 Temmuz 1919 tarihinde birincilikle mezun olmuştur.Darülmuallimat'tan mezun olan Remziye Hisar, Darülfünun'un kimya bölümüne başlamıştır. Darülfünun'da fen bilimleri eğitimi alan ilk kadınlardan olan Remziye Hisar, bir röportajında kimyayı seçme nedenini "Fen derslerinde kanunlarda olsun, buluşlarda olsun hep yabancı isimler görmek beni kahrediyordu. Fen alanında bir tek Türk ismi görememenin ezikliğini, bu dalda başarılı olursam giderebilirim sanıyordum" cümleleriyle açıklamıştır.

Bakü'de açılacak bir okulda öğretmenlik yapmak üzere İstanbul'dan kadın öğretmenler talep edilmesi üzerine hocalarından Sarıklı Vehbi Bey himayesinde beş okul arkadaşlarıyla birlikte 15 Aralık 1919'da İstanbul'dan ayrılıp Azerbaycan'a gitmiştir. Sovyet Rusya'nın Azerbaycan'ın bağımsızlığına son vermesine kadar bir erkek lisesinde ders vermiş ve orada bir kız öğretmen okulunun açılmasıyla ilgili verilen bir toplantıda Yüzbaşı Doktor Reşit Süreyya Bey ile tanışmıştır. 20 Nisan 1920'de onunla evlenmiş ve aynı yıl eşi ile birlikte İstanbul'a dönmüştür. Ertesi yıl, oğlu Feza Gürsey'i(Hayatıyla ilgili detaylı bilgi için tıklayın.) dünyaya getirmiştir.

Türkiye'de Kurtuluş Savaşı'nın devam ettiği dönemlerde Çukurova bölgesinin Fransızlar'dan geri alınması üzerine Adana'da bulunan Darülmuallima'da göreve başlamıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra istifa etmiş ve tedavi amaçlı olarak Paris'te bulunan eşinin yanına gitmiştir. Paris'te Sorbone Üniversitesi'nde kimya eğitimine başlamıştır. Langevin ve Madam Curie(Hayatıyla ilgili detaylı bilgi için tıklayın.) gibi çok tanınmış bilim insanlarının öğrencisi olmuştur. Eğitiminin ikinci yılında Milli Eğitim Bakanlığı bursundan yararlanma hakkı elde etmiştir. Okulunun yanı sıra Pasteur Enstitüsü'ne giden Remziye Hisar, biyokimya sertifikası almıştır. Doktorasına başlayacağı dönemde bursu kesilmiş ve Türkiye'ye dönmüştür. Erenköy Kız Lisesi'nde kimya öğretmeni olarak göreve başlayan Remziye Hisar, 1924'te kızı Deha Gürsey'i dünyaya getirmiştir.

1930 yılında Milli Eğitim Bakanlığı'nın yurtdışı doktora bursunda yararlanarak doktorası yapmak üzere yeniden Paris'e gitmiştir. 1933 yılında doktora tezini tamamlayan Remziye Hisar, Sorbonne Üniversitesi'nden doktora derecesiyle mezun olan ilk Türk kadın olmuştur..

Remziye Hisar, 1933-1936 yılları arasında İstanbul Üniversitesi'nde kimya ve fizik dersleri vermiştir. 1936 yılında bir süre üniversiteden ayrılan Remziye Hisar, Hıfzıssıhha Müessesesi Farmakodinami Şubesi’nde Kimya Mütehassıslığı görevinde çalışmıştır. 1942-1947 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Okulu Analitik Kimya ve Toksikoloji kürsüsünde görev yapmıştır. 1947 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Kimya Kürsüsü'ne atanmış ve 1955 yılında Fransa’da "Officiel d'Academie" nişanı'na layık görülmüştür. 1959 yılında profesör olmuştur.

1991 yılında Tübitak Hizmet Ödülü alan Remziye Hisar, 13 Haziran 1992 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Eserleri

Dördü çeviri, beş ders kitabı yayımlamış; ayrıca kimya dalındaki buluşlarını içeren 16 bildirisi Fransa’da yayınlanmıştır. Uluslararası bildirileri arasında yer alan, Siirt dağlarında yetişen bir bitki türünün etkilerini içeren buluşu Fransa'da yayımlanarak bilim dünyasına tanıtılmıştır. 1920'lerden itibaren şiir yazan Remziye Hisar'ın bazı şiirleri "Bir Kadın Sesi" adlı kitapta bir araya getirilerek yayımlanmıştır.

Etiketler: remziye hisar kimdir, remziye hisar kısaca hayatı, remziye hisar eserleri

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap