Rene Laennec Neyi İcat Etmiştir? Rene Laennec'in Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilim > Rene Laennec Neyi İcat Etmiştir? Rene Laennec'in Kısaca Hayatı
Rene Laennec Neyi İcat Etmiştir? Rene Laennec'in Kısaca Hayatı

Rene Laennec kimdir ve neyi icat etmiştir? İşte Rene Laennec'in kısaca hayatı...

Rene Laennec Kimdir? Rene Laennec'in Kısaca Hayatı

17 Şubat 1781'de Quimper'de (Fransa) dünyaya gelen Rene Laennec, 6 yaşındayken annesini kaybetti ve doktor olan amcasının yanında yaşamaya başladı. 12 yaşındayken, amcasının üniversitedeki görevinden dolayı Nantes'a gittiler. Burada İngilizce ve Almanca öğrenen Rene Leannec, yine amcasının yönlendirmesiyle tıp çalışmaya başladı. Babası ise Rene Leannec'in doktor olmasını istemiyordu. O yüzden Leannec bir süre bu kararında bocaladı. Bir süre dans, müzik gibi alanlarla ilgilense de sonunda tıp eğitimi almaya karar verdi.19 yaşındayken eğitimini sürdürmek için Paris'te tıp fakültesine gitti. Daha ilk yılından tıp ve cerrahi alanlarında önemli çalışmalar gerçekleştirerek göze batmaya başladı ve daha ilk yılından fakülte birinciliğini aldı. Burada Napolyon'un doktoru olan Corvisart'ın öğrencisi oldu. Haziran 1802'de, Journal de médecine'de ilk bildirisini yayınladı. Rene Leannec'in bu dönemlerde odaklandığı esas sorun, göğüs hastalıklarıydı. Burada da farklı gözlem yöntemlerine ihtiyaç olduğunu düşünen Leannec'in "Bir sanatın en önemli parçası, doğru gözlem yapabilmektir." sözü ilerleyen zamanlardaki çalışmaları için de ufuk açıcı oldu. Bundan sonraki çalışmalarında da, daha doğru gözlemin nasıl yapılabileceği sorununu temele aldı.

Çalışmalarından dolayı 1803'te Paris'teki Grandes Ecoles tarafından verilen cerrahi ödülünü kazandı. Bu zamana kadar maddi durumu çok iyi değildi ancak çalışmaları ve aldığı ödüllerden sonra adı duyulmaya başlanınca, yaptığı özel işler ve kazancı da artmaya başladı. Rene Leannec bir astım hastasıydı ancak buna rağmen, yoğun çalışmalarını sürdürdü. Bu dönemde özellikle siroz ve tüberküloz üzerine önemli çalışmalar yaptı. Temmuz 1804'te bu konularda tezini tamamlayarak Societe de l’Ecole'e kabul edildi.

1810-1813 arasında Fransa'daki karışıklık ve ailevi sorunlarından dolayı çalışmaları yavaşladı. Dayısını tüberkülozdan kaybetti ve maddi sıkıntıları arttı. Bunun üzerine Paris'te Journal de médecine'e ortak oldu. Fransa'daki iç savaşın durulmasının ardından artık önemli görevlere gelemedi. 1816'da gönülsüz olarak da olsa Necker Hastanesi'nde hekimlik yapmaya başladı. Burada amfizem, tüberküloz ve göğüs hastalıklarıyla ilgili araştırmalarına devam etti.

Rene Laennec, 13 Ağustos 1926'da Kerlouanec'de hayatını kaybetti.

Rene Laennec Neyi İcat Etmiştir?

Rene Leannec, steteskobu icat eden bilim insanıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, Rene Leannec'in tıpta temel kaygılarının başında doğru teşhis geliyordu. Yıllar boyu göğüs hastalıkları üzerine çalışmalar yapan Leannec, daha doğru teşhis için böyle bir cihaz icat etti. Kendisinden önce de insanların göğüslerini dinleme fikri zaten vardı ve yüzyıllardır hekimler tarafından çeşitli şekillerde deneniyordu. Ancak Leannec'in icadından sonra bu ihtiyaç çok daha basit bir şekilde giderildi.

Rivayete göre Rene Leannec'in bu icadında esin kaynağı çocuklarmış. Bir gün Paris sokaklarında gezerken, oyun oynayan iki çocuk görmüş. Çocuklardan biri tahta bir sopanın ucuna kulağını dayamış, diğer çocuğunda tahtanın diğer ucuna iğneyle vurduğunu görmüştür. Daha sonra Leannec bunu ilk önce kağıtla denemiş ve ses alabildiğini farketmiş. Ardından da bu icadını geliştirmiş. İcadına da Yunanca'da göğüs anlamına gelen "stethos" sözcüğünden esinlenerek stetoskop adı verilmiştir.

Etiketler: rene leannec stetescop, rene leannec kısaca hayatı, rene leannec yeni icat etmiştir, rene leannec icat

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap