Richard Stallman Kimdir? Richard Stallman'ın Kısaca Hayatı


Teknonce > Teknoloji > Richard Stallman Kimdir? Richard Stallman'ın Kısaca Hayatı
Richard Stallman Kimdir? Richard Stallman'ın Kısaca Hayatı

GNU Projesi ve Özgür Yazılım Vakfı'nın kurucusu Amerikalı özgür yazılım aktivisti, sistem uzmanı ve yazılım geliştiricisi olan Richard Stallman kimdir? İşte Richard Stallman'ın kısaca hayatı...

Richard Stallman Kimdir? Richard Stallman'ın Kısaca Hayatı

Richard Matthew Stallman, 16 Mart 1953 tarihinde New York, ABD'de dünyaya gelmiştir. Richard Stallman, 1967-1969 yılları arasında lise öğrencileri için düzenlenen Columbia Üniversitesi Cumartesi programına katılmıştır. Küçük yaşlarda bilgisayarlara ilgi duymaya başlayan Richard Stallman'ın gerçek bilgisayarlarla ilk deneyimi lise yıllarında IBM New York Scientific Center'da olmuştur. 1970 yılında Harvard Üniversitesine başlayan Richard Stallman, 1.yılın sonlarına doğru MIT Yapay Zeka Laboratuvarı'nda programcı olmuştur. 1974 yılında fizik alanından lisans derecesi ile mezun olmuştur.Richard Stallman, Eylül 1983'te Unix benzeri işletim sistemi oluşturmak amacıyla işletim sistemi çekirdeği (kernel) hariç bir işletim sistemi için gerekli olan tüm yazılımları içeren dev bir özgür yazılım koleksiyonu olan GNU Projesi'ni hayata geçirmiştir. 70'lerin sonu ve 80'lerin başında MIT'de AI (Yapay Zekâ) konusunda çalışmalar yaptığı sırada mesai arkadaşlarının geliştirdikleri yazılımların kaynak kodlarını ticaret amacıyla kapatmalarına karşı isyanı bugüne kadar devam etmektedir.

Richard Stallman'a göre yazılım kodlarının gizlenmesi beraberinde birçok sorunu getirmekteydi. Bunlardan en çok yaşananı, bir firma veya şahsın açık kaynak kodlu bir yazılımı alıp birkaç değişiklik yaptıktan sonra kaynak kodunu kapatarak ticari amaçla kullanmasıydı. Böylesi bir döngü dünyadaki tüm geliştirilen yazılımların zamanla kapalı kaynak haline gelmesine yol açabileceği için Richard Stallman, MIT'deki hacker faaliyetlerini ve enerjisini, özgür yazılım savunuculuğuna yöneltmiştir.

Richard Stallman, açık kaynak kodlarının gizlenerek ticarileşmesinin yerine herkesin daha cok katkıda bulunabileceği bir sistem oluşturmak için GPL (GNU General Public Licence) lisans altyapısını öne sürmüştür. GPL lisansı ile hem son kullanıcı hem de yazılım geliştiriciler açısından daha faydalı ve verimli bir yazılım ortamı amaçlanmıştır.

Özgür yazılıma büyük önem veren Richard Stallman, 2011 yılında Bilgisayar Mühendisliği Öğrencileri Kongresi'nde konuşma yapmak üzere Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Topluluğu'nun davetlisi olarak Türkiye'ye gelmiş ve 26 Şubat 2011'de Yeditepe Üniversitesi'nde, 27 Şubat 2011'de de Ankara'da bir konuşma yapmıştır.

Etiketler: richard stallman kimdir, richard stallman kısaca hayatı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap