Robert A. Millikan Kimdir? Robert A. Millikan'ın Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilim > Robert A. Millikan Kimdir? Robert A. Millikan'ın Kısaca Hayatı
Robert A. Millikan Kimdir? Robert A. Millikan'ın Kısaca Hayatı

Nobel Fizik Ödüllü Amerikalı deneysel fizikçi Robert Andrews Millikan kimdir? İşte Robert Andrews Millikan'ın aldığı ödüller, bilime katkıları ve kısaca hayatı...

Robert A. Millikan Kimdir? Robert A. Millikan'ın Bilime Katkıları ve Kısaca Hayatı

Robert Andrews Millikan, 22 Mart 1868 tarihinde İllinois, ABD'de dünyaya gelmiştir. Iowa Maquoketa'da lise öğrenimini görmüştür. Oberlin Üniversitsi'nden mezun olmuş ve Columbia Üniversitesi'nde fizik bölümünde doktorasının tamamlamıştır. Robert Andrews Millikan’ın eğitim aşkı kariyeri boyunca devam etmiş ve Millikan zamanın ilerisinde olan popüler ve etkili kitaplara imza atmıştır. O zamanlardaki diğer kitaplarla kıyaslandığında diğerlerinden farklı olarak konuyu fizikçiler tarafından düşünüldüğü şekilde yazıldığı görülürdü. Bu kitaplarda ayrıca sadece içine sayıların yazılacağı formüllerin aksine özel sorular barındıran ödevler vardı.Millikan 1908 yılında Chigago Üniversitesi’nde profesörken bir elektronun yükünü ölçmeye yarayan oil-drop deneyi üzerinde çalışıyordu. Elektronların yük ağırlık oranları J. J. Thomson(Hayatıyla ilgili detaylı bilgi için tıklayın.) tarafından çoktan keşfedilmişti. Fakat asıl yük ve ağırlıkları tam olarak  bilinmiyordu. Eğer bu değerlerden biri hesaplanırsa diğeri kolayca bulunabilicekti. Millikan ve mezun öğrencisi Harvey Fletcher oil-drop deneyini elektronun yükünü bulmak için kullandılar.

Profesör Millikan tüm övgüyü alırken karşılığında Harvey Fletcher tezinin ve ondan çıkan sonuçların tüm yazarlığını üstüne aldı. Bu çalışmanın bir parçası olarak Millikan 1923 senesinde Nobel Fizik Ödülünü alırken Fletcher anlaşmalarını ölene kadar sır olarak sakladı. Sonuçlarının 1910’da ilk defa basılmasından sonra, bu durumla çelişen gözlemlerde bulunan Felix Ehrenhaft ile aralarında bir anlaşmazlık başladı.

Deney düzeneğini geliştirdikten sonra Millikan ufuk açıcı çalışmasını 1913’te yayınladı. Fizikteki temel sabitlerden birinin temel yükünü ve kesin değerini bilmek büyük önem taşır. Deneyinde iki metal elektrot arasında yerçekimine karşı askıda kalan minik, yükü yağ damlacıklarının üzerlerindeki kuvvetleri ölçmüştür. Elektrik alanı bilindiğinden damlacıkların yükleri belirlenebilmektedir. Millikan deneyini birçok damla için tekrarlayarak göstermiştir ki sonuçlar yaygın olarak bilinen bir değerin (1,592 × 10−19coulomb), bir elektronun yükünün, tam sayı katlarını vermektedir. Bu değer modern değer olan 1,602.176.53(14) x 10−19'dan daha düşüktür, ki bu büyük ihtimal ile Millika’nın doğru olmayan viskozite değeri kullanması nedeniyle olmuştur.

Zamanında Robert Andrews Millikan’ın oil-drop deneyleri atomaltı parçacıkların varlığını kesinleştirmeye başlasa da bu konuda herkes hemfikir olmamıştır. 1897’de katot ışınları ile yapılan deneylerde, J. J. Thomson negatif yüklü “zerreler” bulmuş ve bunların yük kütle oranının hidrojen iyonundan 1840 kat daha fazla olduğunu söylemiştir. Benzer sonuçlar George FitzGerald ve Walter Kaufmann tarafından da bulunmuştur. O zamanlar bilinenler büyük çoğunlukla elektrik ve manyetizm ile ilgiliyken, aynı ışığın özelliklerinin onu foton huzmesi olarak görmek yerine sürekli bir dalga olarak ele alınması ile açıklanması gibi, yükün sürekli bir değişken olduğu şeklinde açıklanması mümkündür.

Oil-drop deneyinin güzelliği temel bir birim olan yükün miktarını neredeyse kesin olarak belirlenmesini mümkün kılarken, Millikan'ın teçhizatının ayrıca yükün aslında kuantize edilişinin birinci elden gösterilmesini sağlar. Daha önceden yükün sürekli bir değişken olduğunu düşünen General Electric Company’den Charles Steinmetz Millikanın teçhizatını kullandıktan sonra aksine ikna olmuştur.

Bilime önemli katkılar sağlayan ve bu sayede Nobel Fizik Ödülü kazanan Robert Andrews Millikan, 19 Aralık 1953 tarihinde San Marino, Kaliforniya, ABD'de hayatını kaybetmiştir.

Robert Andrews Millikan Aldığı Ödüller

  • IEEE Edison Madalyası
  • Hughes Madalyası
  • Nobel Fizik Ödülü
  • Matteucci Madalyası
Etiketler: robert andrews millikan kimdir, robert andrews millikan aldığı ödüller, robert andrews millikan bilime katkıları, robert andrews millikan kısaca hayatı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap