Robert Hooke Kimdir ve Bilime Katkıları Nelerdir? Robert Hooke'un Hayatı ve Buluşları


Teknonce > Bilim > Robert Hooke Kimdir ve Bilime Katkıları Nelerdir? Robert Hooke'un Hayatı ve Buluşları
Robert Hooke Kimdir ve Bilime Katkıları Nelerdir? Robert Hooke'un Hayatı ve Buluşları

Rönesans döneminde biyoloji alanında yaptıklarıyla bilimsel gelişime katkı sağlayan Robert Hooke kimdir? İşte Robert Hooke'un hayatı, buluşları ve yaptığı çalışmalar...

Robert Hooke Kimdir? Robert Hooke'un Hayatı

18 Temmuz 1635'te Wight adası üzerindeki Freshwater’da dünyaya geldi. Robert Hooke eğitim hayatına Isle of Wight'ta başladı. 13 yaşına geldiğinde, Dr. Busby'nin yanında Westminster Okulu'nda eğitimine devam etti. Bundan sonra Hooke hızlıca Latince ve Yunanca bilgisini geliştirdi ve İbranice üzerine çalışmalar yaptı. Bir yandan da Öklid'in Elemanları üzerinde uzmanlaştı. Bu arada Robert Hooke hayatı boyunca çalıştığı makine bilimiyle ilgili çalışmalarına da başladı.1653 yılında Oxford Christ Kilisesinde koroya katıldı. Burada Robert Boyle ile tanışan Hooke, bir süre Boyle'un asistanlığını yaptı. Boyle'un hava pompası deneylerinde Robert Hooke'un etkisinin bir hayli fazla olduğu tahmin ediliyor. (Robert Boyle'un çalışmaları için tıklayın.)

20 Mart 1664’te, Arthur Dacres ve Hooke Gresham kolejine Geometri Profesörü olarak atandı. Robert Hooke, 3 Mart 1703'te hayatını kaybetti.

Robert Hooke'un Buluşları, Biyolojiye Katkıları ve Yaptığı Çalışmalar

Robert Hooke'un biyolojiye en önemli katkısı 1665 yılında mikroskobu icat edip hücre üzerine çalışmalar yürütmesi olarak kabul edilmektedir. Mikroskopla gözlemler yaptıktan sonra, gördüklerini kilisede papazların kaldıkları hücreye benzetince bunlara "hücre" adını vermiştir.

Robert Hooke'un biyolojiye katkılarının yanında diğer bilim dallarına katkısı da oldukça fazladır. Mekanik alanında da çalışmalar yürüten Robert Hooke, esneklik yasasını bulmuştur. 

Astronomi ve yerçekimi üzerine de çalışmaları bulunan ve bilim çevrelerindeki tartışmalarda yer alan Hooke, o dönemde gezegenler arası çekim gücünü kabul eden bilim insanları arasındadır. Bunun yanında Robert Hooke, o dönemde Satürn'ün halkalarını ve çift yıldız siztemlerini gözlemleyen bilim insanları arasındadır.

Ayrıca Robert Hooke'un horoloji (saat bilimi), sarkaç mekanizmaları, paleontoloji (taşıl bilim), hafıza ve mimari üzerine de çeşitli çalışma ve araştırmaları bulunmaktadır.

Etiketler: robert hooke hayatı, robert hooke biyolojiye katkıları, robert hooke bilime katkıları, robert hooke yaptığı çalışmalar

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap