Robert Koch Kimdir? Robert Koch Hayatı ve Çalışmaları


Teknonce > Bilim > Robert Koch Kimdir? Robert Koch Hayatı ve Çalışmaları
Robert Koch Kimdir? Robert Koch Hayatı ve Çalışmaları

Bakteriyolojinin kurucularından biri olarak görülen Nobel ödüllü Alman bilim insanı Robert Koch kimdir? Robert Koch neyi bulmuştur? İşte Robert Koch çalışmaları, buluşları ve hayatı...

Robert Koch Kimdir? Robert Koch Neyi Bulmuştur? Robert Koch Çalışmaları, Buluşları ve Hayatı

Tam ismi Heinrich Hermann Robert Koch olan Alman bilim insanı, 11 Aralık 1843 tarihinde Clausthal, Almanya'da dünyaya gelmiştir. Göttingen Üniversitesi'nde tıp eğitimi almış ve 1866 yılında mezun olmuştur. Daha sonra Frank-Prusya Savaşın'da Wollstein'de önemli bir tıbbi görevli olmuştur. Robert Koch, her ne kadar sınırlı kaynaklarla çalışmış olsa da bakteriyolojinin kurucularından olmuştur.Robert Koch, casimir davaine antraks (şarbon) basilinin inekler arasında doğrudan aktarıldığını ortaya çıkardıktan sonra antraksı daha yakından incelemeye başlamıştır. Koch, bulduğu metotlar sayesinde kan örneklerinden basili arıtıp saf kültürler büyütmeyi başarmıştır. Bu çalışmasının sonucunda şarbonun bir konakçı canlı olmadan uzun süre dışarıda yaşayamadığını fakat endosporların uzun süre varlıklarını sürdürdüğünü bulmuştur. 1876 yılında buluşlarını yayımlayan Robert Koch, 1880'de Berlin'de bulunan Emperyal Sağlık Bürosu'ndan iş teklifi almıştır. 1881 yılında cerrahi aletlerin ateş kullanarak sterilize edilebileceğini gösterdi. 

Berlin'de daha önce kullandığı metotları geliştiren Robert Koch, 1882 yılında tüberküloza neden olan bakteriyi keşfetmiştir. Tüberküloz, 19. yüzyılın ortalarında her yedi ölümden birinin sorumlusu olan ölümcül bir hastalıktı. Bundan dolayı Robert Koch'un yapmış olduğu keşif çok önemlidir. 1883 yılında bir Fransız araştırma ekibiyle birlikte İskenderiye, Mısır'da kolera üzerine çalışmalar yapan Robert Koch, koleraya neden olan bakterinin "vibrio" olduğunu bulmuştur. Robert Koch, koleraya sebep olan virüsü bulsa da bunu deneylerle kanıtlayamamıştır.

Robert Koch, 1885 yılında Berlin Üniversitesi'nde hijyen profesörü olmuş, daha sonra 1891'de yeni kurulmuş olan Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü'nün yöneticisi olmuştur. 1904 yılında Enstitü yöneticiliğinden istifa eden Robert Koch, dünyayı dolaşarak Güney Afrika, Hindistan ve Cava'daki hastalıkları incelemiştir.

Robert Koch'a Nobel Ödülü kazandıran tüberküloz çalışmaları kadar önemli olan bir başka buluşu da Koch postülatlarıdır. Bu postülatlar bir organizmanın bir hastalığın nedeni olup olmadığı konusundadır. Postülatlara göre bir organizma bir hastalığın nedeni ise;

  • Hastalığın bilinen tüm vakalarında bulunur.
  • Hastalıklı konukçudan organizmayı ayırıp saf kültürünü büyütmek mümkündür.
  • Sağlıklı bir konukçuya verildiğinde, kültürde büyütülmüş bu organizmalar konukçuda hastalığın oluşmasına neden olmalıdır.
  • Deneysel olarak hastalığın bulaştırıldığı konukçudan organizma tekrar ayrıştırılıp kültürde büyütülebilmelidir.
Tüberküloz konusunda yaptığı keşifler sayesinde 1905 yılında Nobel Tıp veya Fizyoloji Ödülünü kazanan Robert Koch, 27 Mayıs 1910 tarihinde Almanya'da ölmüştür.

Etiketler: robert koch kimdir, robert koch neyi bulmuştur, robert koch çalışmaları, robert koch buluşları, robert koch hayatı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap