Robin Li Kimdir? Robin Li'nin Hayatı


Teknonce > Teknoloji > Robin Li Kimdir? Robin Li'nin Hayatı
Robin Li Kimdir? Robin Li'nin Hayatı

Çin'in en çok kullanılan arama motoru Baidu'nun kurucu ortağı olan Çinli girişimci Robin Li kimdir? İşte Robin Li'nin hayatı...

Robin Li Kimdir? Robin Li'nin Hayatı

Robin Li, 17 Kasım 1968 tarihinde Yangquan, Şansi, Çin'de dünyaya gelmiştir. Annesi ve babası fabrika işcisi olan Robin Li, maddi açıdan zor bir çocukluk geçirmiştir. Lise giriş sınavında 2.olan Robin Li, Yangquan Lisesi'ni kazanmıştır. Lisedeyken biligisayara ilgi duymaya başlayan Li, kent genelinde düzenlenen programlama yarışmalarına katılmıştır. 1987 yılında Ulusal Yüksek Öğrenime Giriş Sınavı'na giren Robin Li, büyük bir başarı elde etmiş ve Pekin Üniversitesi Bilgi Yönetimi bölümünü kazanmıştır. 1991 yılında Amerika'da bulunan Buffalo Üniversitesi'nde Bilgisayar eğitimi almaya başlamış ve burada doktora yapmaya başlamıştır. 1994 yılında doktora çalışmasına ara veren Robin Li, New Jersey bölgesinde bulunan Dow Jones and Company şirketinde bulunan IDD Bilgi Sistemlerinde çalışmaya başlamıştır. Burada The Wall Street Journal isimli gazete için hazırlanan çevrim içi basım programının geliştirilmesinde rol almıştır. Ayrıca arama motoru algoritmaları üzerine başarılı çalışmalar yapmıştır. 

Robin Li, 1996 yılında arama motorları için site sıralamasını ölçen RankDex isimli bir algoritma geliştirmiş ve ABD Patent Endüstrisi'nden bu algoritmanın patentini almıştır. Robin Li, 1997-1999 yılları arasında o zamanların arama motoru öncüsü sayılan Infoseek'te personel mühendisi olarak çalışmıştır. 

Robin Li, Ocak 2000'de Eric Xu ile birlikte Baidu isimli arama motorunu kurmuştur. Baidu, %70'in üzerindeki pazar payıyla Çin'in en büyük ve dünyanın üçüncü büyük arama motoru haline gelmiştir. Baidu arama motoru 2005 yılında NASDAQ borsasında halka arz edilmiştir.

Robin Li, 2007 yılında CNN Money tarafından yılın en önemli 50 kişisinden biri olarak gösterilmiştir. 15 Mayıs 2011 yılında ise Asyalı Bilim İnsanları Dergisi'nde en önemli Asyalı 15 bilim insanından biri olarak gösterilmiştir.

Etiketler: robin li kimdir, robin li hayatı, çinin arama motoru, baidu arama motoru

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap