Rusya ABD Seçimlerine Nasıl Müdahale Etti?


Teknonce > Teknoloji > Rusya ABD Seçimlerine Nasıl Müdahale Etti?
Rusya ABD Seçimlerine Nasıl Müdahale Etti?

Google'ın yaptığı son çalışmaya göre Rusya, geçen yıl Amerika'da yapılan seçimleri sosyal medya ve internet araçları üzerinden büyük oranda etkiledi. Rusya ABD seçimlerine nasıl müdahale etti? Ayrıntılar haberimizde.

Google, 2016 yılında yapılan Amerikan seçimleri sırasında Rus bağlantılı grupların seçimleri manipüle etmek için gösterdiği yoğun çabayla ilgili bir açıklama yaptı. Seçmenlerin yanlış bilgilendirilmesi kapsamında Kremlin bağlantılı grupların sadece Google reklamlar üzerinden 4.700 dolar harcadığı duyurulurken, seçim süreci boyunca seçmenlerin internet üzerinden nasıl yönlendirildiğine dair de birçok veriyi gözler önüne serdi. Bu bağlamda 18 farklı Youtube kanalı kuran Rus gruplar bazıları siyasi içerikli bile görünmeyen 1088 video yükledi. Seçim süreci boyunca kanallarında 308.000 farklı görüşe yer veren grupların bu çalışmalarında seçim sürecinde farkedilebilecek ve engellenmesini gerektirecek herhangi bir unsurun da göze çarpmadığı kaydedildi. 

Google'ın açıklamasında Facebook ve Twitter'da da etkinliklerinin olduğu vurgulanan grupların, seçim süreci boyunca 2700'den fazla Twitter hesabı kullandı. İnternet ortamında yapılan tüm bu çalışmaların Amerikan seçimlerine etkisini gösteren en büyük veri ise ulaşılan kişi sayısının tespitinden sonra ortaya çıktı. Kremlin için çalışan bu gruplar Amerikan seçimlerinde sadece internet üzerinden 126 milyon kişiye ulaşmayı başardı!

İnternet Araştırma Acentesi'nin verilerine göre aynı gruplar Google'a da 4.700 dolar tutarında reklam ödemesi yaparken bunların o süreçte tespit edilmesinin imkansız olduğuna da vurgu yapıldı. Bu reklamlar o kadar profesyonel bir şekilde hazırlanmıştı ki bunların siyasi herhangi bir eylemin parçası olma ihtimali kimsenin aklına bile gelmedi. Görünüşte bu reklamlar herhangi bir siyasi görüşü hedef almıyor ya da siyasi görüşlere dair herhangi bir yönlendirmede bulunmuyorlardı. 

Google'ın açıklamasına göre oluşturulan Youtube hesapları hala Rus gruplarla kesin olarak ilişkilendirilebilmiş değil. Google bu hesapların "muhtemelen" ilgili gruplarla ilişkili olduğunu söylemiş olsa da ilgili Youtube hesapları şimdiden askıya alınmış durumda. Bu kanallar da aynı Google reklamları gibi herhangi bir siyasi görüşü doğrudan hedef almamış ya da siyasi bir duruş göstermiyor gibi oluşturulmuşlar. 

Yapılan açıklamada henüz bu iddiaların hiçbirine dair yeterince kanıt bulamadıklarını vurgulayan Google yetkilileri, bu yönde çalışma ve araştırmalarının devam edeceğini duyurdu. İlerleyen zamanlarda bu gibi hassas durumlar için güvenlik önemlerinin de arttırılacağını belirten yetkililer iyi haber olarak da Google Plus'da şimdiye kadar herhangi bir Rus manipülasyon hesabına rastlamadıklarını açıkladı. 

Kaynak: theverge.com

Etiketler: rusya amerikan seçimleri, rus youtube hesapları, rusya abd seçimlerine nasıl müdahale etti

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap