Saat Değişimleri Sağlımızı Etkiliyor!


Teknonce > Bilim > Saat Değişimleri Sağlımızı Etkiliyor!
Saat Değişimleri Sağlımızı Etkiliyor!

Yapılan bir araştırmaya göre gün ışığından daha fazla yararlanmak için yapılan saat değişimleri sağlığımızı tehdit ediyor. Gün ışığı saat uygulamalarının gerçekten sağlığımıza bir zararı var mı?

Yaz saati uygulaması, sadece ilk Pazartesi günüişe geç kalmanıza neden olan basit bir sıkıntı değil. Aslında bu durum sağlığınıza da zarar verebilir. Yapılan çalışmalar, saat uygulamasındaki değişikliklerin, kişinin biyolojisinin döngüsünü de olumsuz yönde etkilediğini gösteriyor. Herkes, sirkadiyen (24 saatlik döngü) bir ritim olarak bilinen bir biyolojik saatle yönetilir. Ancak herkesin ritmi de aynı değildir. Örneğin, bazılarımız sabah baygın gibiyken bazıları kendini daha dinç hisseder. Ancak sirkadiyen ritimlerimizin tamamı, gün ışığının varlığı veya yokluğuna göre bir dereceye kadar ayarlanır. Dolayısıyla, uzun süredir alarmlarımızın çaldığı saati aniden değiştirdiğimizde, beynimiz ve bedenimiz bu durumdan olumsuz etkilenebiliyor ve kişilerin biyolojik saatleri de bu durumdan dolayı sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Bu karışıklık sadece fazladan birkaç  esneme ile sonuçlanmaz; çoğunlukla hormonal dengesizliklerimizi de tetikler. Bu da, obezite oranları, uyku bozuklukları, şeker hastalığında gözle görülür artışlarla sonuçlanabilir ve hatta zihinsel bazı sağlık sorunlarına bile neden olabilir. Bunlarla birlikte çalışma hayatında da verimlilik zarar görebilir.

Atlanta'daki Emory Üniversitesi'nde uyku bozuklukları üzerine çalışan Gari Clifford "Saat 7.30'da okula gitmesi gereken öğrencilerin biyolojik saatlerine göre bir anda 08: 30'da başlayan bir okul programına dönmesinin ardından daha kötü performans gösterdiğine dair kanıtlar var. Herkesi daha erken kalkmaya zorlamak yerine daha geç kalkmasını sağlamak daha mantıklı olabilir." diyor. Clifford saat değişimi uygulamalarının bu yönde düzenlenebileceği ve bundan daha fazla verim alınabileceği inancında.

Birlikte çalışan Steve Hanke ve astrofizikçi Richard Conn'a göre çözüm, saat dilimlerinden tamamen kurtulmak. Bu durum herkesi aynı anda hayata başlatmaya yardımcı olabilir. Oldukça radikal görünen bu öneri, tüm dünyada bir şekilde saatlerin eşitlenmesi gerektiğine odaklanıyor. Evrensel bir saat oluşturulması gerektiğini savunan ikili, bu durumun insanların doğal döngülerine daha uygun olacağını ve ilk başta ufak karışıklıklara yok açsalar da kısa sürede insanların bu duruma alışacağını söylüyor. Çünkü bu teze göre esas olan, insanların kendi biyolojik saatleri ve böyle bir döngüde de yılda iki kere saat dilimi değiştirmeye de gerek kalmayacak.

Türkiye'de de sıkça tartışılan saat dilimi konusunda kamuoyunun rahatsızlıkları da artmaya devam ediyor. Bakalım ülkemizde sorunun nihai çözümü nasıl bulunacak. Ancak görünen o ki bizler saat değişimi tartışmasına pek de bilimsel yaklaşmıyoruz. Oysa bu sorun, cep telefonların saatinin kendini otomatik ayarlamasından çok daha ciddi. Bilinçsizce gerçekleştirilen saat uygulamaları ve saat değişiklikleri, insanların sağlığını da etkiliyor. Umarız ülkemizde de bu alanda yapılan bilimsel çalışmalar artar da biz de neyin doğru olduğuna daha çabuk karar veririz.

Etiketler: saat uygulaması, biyolojik saat, biyolojik döngü, sirkadiyen ritim

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap