Saatler Geri Alındı mı? Saat Kaç?


Teknonce > Bilim > Saatler Geri Alındı mı? Saat Kaç?
Saatler Geri Alındı mı? Saat Kaç?

Avrupa'da yaz saati uygulamasından kış saati uygulamasına geçilmesi ile gece yarısı saatler 1 saat geri alındı. Bazı telefonların saati otomatik olarak geri almasından dolayı birçok kişi "Saatler geri mi alındı?", "Şu an saat kaç?", "Türkiye'de saat kaç?" gibi sorulara cevap aramaya başladı. İşte cevapları...

Saatler Geri Alındı mı? Saat Kaç?

Avrupa'da yaz saatinden kış saati uygulamasına geçildi. Bu nedenle gece yarısından itibaren saatler 1 saat geri alındı. Türkiye'de ise mobil telefonlar ve tabletlerin saat ayarı otomatik olan vatandaşların saatleri 1 saat geri alındı. Kafa karışıklığı yaratan durum nedeniyle vatandaşlar Türkiye'de saat kaç sorusuna yanıt aramaya başladı. Bilindiği üzere geçtiğimiz senelerde Resmi Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanlığı kararında, gün ışığından daha fazla yararlanmak için bütün yurtta uygulanan mevcut ileri saat uygulamasının (tüm yıl yaz saati, GMT 3) her sene, yıl boyu sürdürülmesinin kararlaştırıldığı belirtilmişti. Alınan bu kararla sürekli yaz saati uygulamasında kalınması kararlaştırıldı. Bundan dolayı ülkemizde saatler geri veya ileri alınmıyor.

Yukarıda belirttiğimiz gibi ülkemizde tek tip saat uygulamasına geçilmişti. Ancak elektronik saatler, cep telefonu saatleri kendini otomatik olarak güncelledi. Bundan dolayı da birçok kişi saat konusunda kafa karışıklığı yaşadı. 31 Mart 2019'da da benzer bir durumla karşılaşılmış ve oy kullanacak vatandaşların bir kısmı mağduriyet yaşamıştı(İlgili haber için tıklayın). Bugün de aynı saat sorunuyla karşılaşmak istemeyen vatandaşlar internette bu soruların cevabını arıyor. Saatler geri alınacak mı? Saatler geri alındı mı? Şu an saat kaç? Türkiye'de saat kaç?

Daha öncede belirttiğimiz gibi, 2016 yılından beri artık saatlerin ileri ya da geri alınması gibi bir durum söz konusu değil. Şu anda saatin kaç olduğunu öğrenebileceğiniz en güvenli kaynaklardan biri, yakınınızda kimsenin değiştirmediğine emin olduğunuz bir duvar saati ya da kol saati. Orada görünen saatle elektronik cihazlarınızda gösterilen saatin aynı olması gerekiyor. 

Eğer yakınınızda bu tarz bir saat yoksa, saatin kaç olduğunu öğrenebileceğiniz bir diğer kaynak TRT'nin resmi haber sitesidir. Oraya bakarak da şu an kabul edilen resmi saatin kaç olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu sayede saatin kaç olduğunu doğru bir şekilde bilebilirsiniz. 

Sonuç olarak söylemeliyiz ki 27 Ekim 2019 (27.10.2019) tarihi itibariyle saatler geri alınmayacak. İlerleyen bir tarihte de saatlerin geri alınması ya da saatlerin ileri alınması söz konusu değil. En azından şimdiki saat uygulaması bu şekilde sürdürülüyor. Yukarıda sıralanan yöntemlerle vatandaşlarımız Saatler geri alınacak mı? Saatler geri alındı mı? Şu an saat kaç? Türkiye'de saat kaç? gibi sorulara cevap bulabilirler. 

Etiketler: saatler geri alındı mı, saat kaç, türkiyede saat kaç, şu an saat kaç, saatler geri alınacak mı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap