Sabuncuoğlu Şerefeddin Kimdir? Sabuncuoğlu Şerefeddin'in Hayatı ve Eserleri


Teknonce > Bilim > Sabuncuoğlu Şerefeddin Kimdir? Sabuncuoğlu Şerefeddin'in Hayatı ve Eserleri
Sabuncuoğlu Şerefeddin Kimdir? Sabuncuoğlu Şerefeddin'in Hayatı ve Eserleri

Osmanlı döneminde yaşayan ve tıp alanında önemli eserler veren Sabuncuoğlu Şerefeddin kimdir? Sabuncuoğlu Şerefeddin neyi buldu? Sabuncuoğlu Şerefeddin hangi alanda çalışmalar yapmıştır? İşte Sabuncuoğlu Şerefeddin'in hayatı ve bilime katkıları...

Sabuncuoğlu Şerefeddin Kimdir? Sabuncuoğlu Şerefeddin Hangi Alanda Çalışmalar Yapmıştır? Sabuncuoğlu Şerefeddin'in Hayatı

1385 yılında Amasya'da dünyaya gelen Sabuncuoğlu Şerefeddin, Amasya'da bulunan Bimarhane'de Burhaneddin Ahmed'den tıp eğitimi almıştır. Henüz 17 yaşındayken Bimarhane'de hekimlik yapmaya başlamıştır. 14 yıl boyunca Bimarhane'de çalışmalarını sürdürmüş ve adı tüm Anadolu'da duyulmuştur. Hekimlik görevini sürdürdüğü sırada Cerrahiyye-i İlhaniyye eserini tamamlayan Sabuncuoğlu Şerefeddin, İstanbul'a giderek eserini Fatih Sultan Mehmed'e sunmuştur.Sabuncuoğlu Şerefeddin ile dönemin hekimleri arasındaki en büyük fark Sabuncuoğlu Şerefeddin'in hastalıkları cerrahi müdaheleler ile tedavi etmesidir. Dönemin hekimleri tüm hastalıklara hatta cerrahi müdahele gereken hastalıklara bile ilaç ile müdahele ediyorlardı. Sabuncuoğlu Şerefeddin yaptığı cerrahi müdaheleler sonucunda birçok hastayı sağlığına kavuşturmuştur.

Sabuncuoğlu Şerefeddin, cerrahi işlemlerinin birçoğunu önce hayvanlar üzerinde denemiş ve başarılı sonuçlar elde etmiştir. Sabuncuoğlu Şerefeddin kendi üzerinde de bazı denemeler yapmıştır. Bir panzehir üzerinde çalışmalar yapan Sabuncuoğlu Şerefeddin, panzehiri içmiş ve bir yılan bularak kendini ısırtmıştır. Panzehir sayesinde yılan ısırmasından sonra herhangi bir zehirlenme belirtisi görülmemiş hatta Sabuncuoğlu Şerefeddin'in parmağı bile şişmemiştir.

İlk Türkçe cerrahi eser olan Kitâbü’l-Cerrâhiyyetü’l-Hâniyye'yi kaleme alarak bilime önemli bir katkı sağlayan Sabuncuoğlu Şerefeddin, 1468 yılında hayatını kaybetmiştir.

Sabuncuoğlu Şerefeddin'in Eserleri

Sabuncuoğlu Şerefeddin, eserlerinde dönemin yaygın bilim dili yerine Türkçeyi tercih etmiştir. Sabuncuoğlu Şerefeddin'in biri tercüme ağırlıklı diğer üçü kendine ait olmak üzere 4 eserinin olduğu bilinmektedir. Sabuncuoğlu Şerefeddin'in Akrabadin Tercümesi isimli eseri, II.Beyazıt'ın valiliği döneminde hekimbaşı ve diğer hekimlerin talebi üzerine Şerafeddin Zeyneddin bin İsmail-ül Cürcani'nin "Zahire-i Harzemşahi" adlı eserindeki Akrabadin bölümünün çevirisidir. Sabuncuoğlu Şerefeddin tercümeye iki bölüm eklemiş ve önerdiği Türkçe tıp terimleri tercümeye ayrı bir önem katmıştır.

Tanınmış olan ikinci eseri Cerrahiyet-i al Haniye'dir. Eserin bilinen üç kopyasından ikisi İstanbul Fatih Millet Kütüphanesinde diğeri de Paris Bibliotheque National'dedir. Eserde 138 resim ve 168 alet resmi bulunmaktadır. Ayrıca bu eser İlk Türkçe cerrahi eser olma özelliğini taşımaktadır. Mücerrebname adlı eseri Sabuncuoğlu Şerefeddin'in hayvanlar ve kendi üzerinde denediği ilaçlardan oluşan özgün bir eserdir. Yazarın bir diğer önemli eseri Cerrahname'dir.

Sabuncuoğlu Şerefeddin'in eserleri, 1920 yılında Doktor Hakkı Uzel tarafından yayınlanan bir makalede tanıtılmıştır. Bu eserleri günümüz diline çeviren ise İlter Uzel'dir.

Sabuncuoğlu Şerefeddin'in hekim olarak görev yaptığı Bimarhane 2011 yılı Eylül ayı itibari ile Sabuncuoğlu Tıp Ve Cerrahi Tarihi Müzesi olarak, Amasya Belediyesi Kültür Müdürlüğü bünyesinde ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Etiketler: sabuncuoğlu şerefeddin kimdir, sabuncuoğlu şerefeddin hayatı, sabuncuoğlu şerefeddin bilime katkıları, sabuncuoğlu şerefeddin kitapları, sabuncuoğlu şerefeddin eserleri

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap