Safari Nedir? Ne İşe Yarar?


Teknonce > Teknoloji > Safari Nedir? Ne İşe Yarar?
Safari Nedir? Ne İşe Yarar?

Apple tarafından geliştirilen ve sadece macOS ile iOS işletim sistemlerinde kullanılan Safari nedir? Ne işe yarar? Ayrıntılar haberimizde...

Safari Nedir? Ne İşe Yarar?

Safari, Apple tarafından geliştirilen ve WebKit motorunu temel alan bir web tarayıcısıdır. İlk kez 2003'te Mac OS X Panther ile birlikte piyasaya çıkmış, 2007'de iPhone'un çıkmasıyla birlikte iOS cihazlar için mobil sürümü yapılmış ve kullanıcılara sunulmuştur. Apple tarafından geliştirilen tüm cihazların varsayılan tarayıcısı Safari'dir. 2007 yılında Windows sürümü çıkarılmış fakat beklenen hedefe ulaşılamayınca 2012 yılında geliştirilmesi durdurulmuştur.Safari'nin geliştirilmesinin asıl sebebi Apple'ın Mac OS ile tamamen uyumlu bir ağ tarayıcısına sahip olmak istemesidir. Safari piyasaya sürülmeden önce Apple, Microsoft'a ait olan Internet Explorer tarayıcısını kullanıyordu. Explorer MacOS ile uyumlu olmadığından dolayı oldukça fazla problem yaşanmaktaydı. Bu problemleri ortadan kaldırmak isteyen Apple, kendi işletim sistemi olan Safari'yi geliştirmiş ve piyasaya sürmüştür.

Apple tarafından üretilen Macintosh bilgisayarlar 1997 yılında kadar Netscape Navigator ve Cyberdog web tarayıcılarını kullanıyordu. Daha sonra Apple ve Microsoft arasında imzalanan anlaşmayla Apple, cihazlarında Internet Explorer tarayıcısını kullanmaya başladı. Apple'ın, alternatif olarak Netscape Navigator tarayıcısını kullanmaya devam etmesine rağmen Microsoft bu süre boyunca Mac için İnternet Explorer'ın Mac OS 8 ve Mac OS 9 ile bağlantılı üç büyük sürümünü piyasaya sürdü. Microsoft, her ne kadar Explorer'ın yeni sürümlerini yayınlasada bir türlü Apple ürünleriyle tam uyum sağlanamadı. Bu uyumsuzluktan dolayı sürekli sıkıntılar yaşayan Apple, ürünleriyle tam uyumlu bir tarayıcı geliştirmek için çalışmalara başladı. C++, Objective-C ve Swift programlama dilleri kullanılarak geliştirilen Safari, 2003 yılında piyasaya sürülmüştür.

Apple, Safari'yi cihazların isteklerine uygun olarak geliştirdiği için uyum problemi ortadan kalkmış ve gayet hızlı ve stabil bir şekilde çalışan bir sistem ortaya çıkmıştır.

Etiketler: apple safari, safari nedir, safari ne işe yarar

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap