Safiye Ali Kimdir? Safiye Ali'nin Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilim > Safiye Ali Kimdir? Safiye Ali'nin Kısaca Hayatı
Safiye Ali Kimdir? Safiye Ali'nin Kısaca Hayatı

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kadın tıp doktoru ve tıp eğitimi veren ilk kadın olan Safiye Ali kimdir ve neler yapmıştır? İşte Safiye Ali'nin kısaca hayatı...

 Safiye Ali Kimdir? Neler Yapmıştır? Kısaca HayatıSafiye Ali, 2 Şubat 1894 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Amerikan Kız Koleji'nde öğrenim gören Safiye Ali, 1916 yılında mezun olmuştur. Kolej yıllarında doktor olmaya karar vermiştir. Kadın hastaların kadın doktorlara tedavi olmak istemesinden dolayı ülkede kadın doktorlara gereksinim duyuluyordu ancak Darülfünun Tıp Fakültesi henüz kadın öğrenci kabul etmiyordu. Bundan dolayı Almanya'ya giderek Würzburg Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrenim görmüştür.

Safiye Ali, Almanya'ya giderken maddi güçlük yaşadığı için dönemin Maarif Nazırı Ahmet Şükrü Bey'in yardımıyla devlet bursu almış ve hızlı bir şekilde Almanca öğrenerek derslere başlamıştır. Sınavda 1. olması üzerine Bavyera Milli Eğitim Bakanlığı tarafından "doktor namzeti" unvanını almıştır. 1921 yılında "bebeklerde iç Pakimenenjit kanaması" hakkındaki tezi ile diplomasını almıştır. İstanbul’a döndükten altı hafta sonra kadın ve çocuk hastalıkları ihtisası yapmak üzere tekrar Almanya'ya gitmiştir.

1923 yılında Türkiye'nin ilk kadın doktoru olarak icazetnamesini almış ve eşi ile birlikte Cağaloğlu'nda muayenehane açmıştır. İlk zamanlar tanınmadığı için muayenehanesine kimse gelmemiş ve hatta kadın olduğu için düşük vizite ücreti ödemek isteyenler bile olmuştur. İstanbul’da beş yıl doktorluk yapmış ancak karşılıksız olarak anne-çocuk sağlığına yaptığı hizmetler klinik çalışmalarının önüne geçmiştir. Bu dönemde ayrıca Amerikan Koleji bünyesinde açılan ilk kız tıp okulunda jinekoloji ve obstetrik dersleri vererek kızlara tıp eğitimi veren ilk kadın öğretim üyesi olarak tarihe geçmiştir.

Anne sütünden kesilen ve steril süt içme imkanından mahrum olan çocuklar için Fransız Kızılhaç'ı tarafından kurulup 1925'te Himaye-i Etfal Cemiyeti'ne bırakılan Süt Damlası Bakım Evi'nin başına geçen Safiye Ali, gönüllü çalışmalarıyla bakımevine etkinlik kazandırmıştır. Süt Damlası'ndaki çalışmaları kadınları emzirmeye teşvik etme; yetersiz beslenen çocukların sağlıklı beslenebilmeleri amaçlı eğitimler düzenlemeye odaklı idi. Safiye Ali ayrıca sütten kesilmiş 1 yaş sonrası hasta ve zayıf çocukların bakımı ile ilgilenmek üzere Hilal-i Ahmer Hanımlar Merkezi Küçük Çocuklar Muayenehanesi'ni kurmuştur. Londra, Viyana ve Bologna’da düzenlenen kongrelerde Himaye-i Etfal Cemiyeti’ni temsil etmiştir. Mesleğinin zirvesinde olan Safiye Ali Süt Damlası’ndan istifa etmek zorunda kalmıştır. Ocak 1928'de sadece muayenehane doktorluğu yapan Safiye Ali, bu tarihte İstanbul'da muayenehanesi olan hekimler arasındaki tek kadındı. Bu dönemde toplum, kadın doktora o kadar yabancıydı ki Malul Gaziler Büyük Ticaret Salnamesinde adı, "Safiye Ali Bey" olarak geçmektedir. Erken Cumhuriyet dönemindeki kadın hareketinin içinde yer alan Safiye Ali'nin 1928'de Bolonya'da toplanan Beynelmilel Kadın Doktorlar Konferansı'nda edindiği sosyal ve bilimsel izlenimleri Servet-i Fünun'da yayımlanmıştır.

Safiye Ali, mesleki çalışmalarının yanı sıra İstanbul'da başlayan feminist harekete katılmış ve Türk Kadınlar Birliği’nin Sıhhiye Komisyonu başkanlığını üstlenerek fuhuşla mücadele için çalışmıştır. Kanser teşhisi konulması üzerine Türkiye'den ayrılarak Almanya'ya yerleşmiştir. II. Dünya Savaşı yıllarında sağlığı elverdiği sürece mesleğini sürdürmüştür. 

Türkiye'nin ilk kadın doktoru olan Safiye Ali, 5 Temmuz 1952 tarihinde Dortmund’da hayatını kaybetmiştir.

Etiketler: safiye ali kimdir, safiye ali neler yapmıştır, safiye ali kısaca hayatı, türkiyenin ilk kadın doktoru

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap